Białostocki rzeźbiarz brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po latach doceniono jego czyny

2024.07.19 15:18
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. 80 lat po tym historycznym wydarzeniu odbędzie się wernisaż wystawy "Powstanie Warszawskie - Karny - Historie osobiste". Ekspozycja ukaże związek białostockiego rzeźbiarza z czasami wojny.
Białostocki rzeźbiarz brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po latach doceniono jego czyny
Fot: Daria Lickiewicz

Powstanie Warszawskie zapisało się jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. To właśnie wtedy Polacy stanęli do walki przeciwko wojskom niemieckim, okupującym w czasie wojny Warszawę. Pamięć o tym wydarzeniu rokrocznie jest pielęgnowana, również w Białymstoku. Jak się okazuje, częścią Powstania Warszawskiego był białostocki rzeźbiarz Alfons Karny.

- Wydawałoby się, że my na Podlasiu w związku z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego możemy łączyć się tylko ideowo oraz uczestniczyć w obchodach, ponieważ to dla każdego Polaka bardzo ważne wydarzenie. Okazuje się jednak, że mamy swoją własną historię. Łączy nas z tym wydarzeniami postać Alfonsa Karnego, wybitnego polskiego rzeźbiarza i portrecisty - mówi zastępca dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz koordynator projektu Krystyna Stawecka.

Alfons Karny opuścił Białystok w latach 20. XX wieku, aby udać się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie wybuchu Powstania Warszawskiego został sanitariuszem. Oprócz tego, był częścią grupy, która działała w Pruszkowie od listopada do stycznia 1945 roku, pod przewodnictwem prof. Stanisława Lorenza, byłego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Grupa, którą tworzyło środowisko artystyczne postanowiła wydobyć ze zgliszcz Warszawy ważne dzieła sztuki oraz księgozbiory. Wydarzenie to zostało nazwane "akcją pruszkowską". Białostocki rzeźbiarz zdołał w ramach akcji uratować z płonącej Warszawy również swoje dzieła.

Wystawa na cześć białostockiego artysty

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego postanowiło upamiętnić w tym roku postać białostockiego artysty oraz jego udział w Powstaniu Warszawskim organizując wystawę "Powstanie Warszawskie - Karny - Historie osobiste". Wernisaż ekspozycji odbędzie się dokładnie 1 sierpnia, rozpoczynając o Godzinie "W". Otwarcie ekspozycji poprzedzi minuta ciszy ku czci poległych powstańców.

- Wystawa "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste" to opowieść o powstańczych losach Alfonsa Karnego, widzianych przez pryzmat jego przyjaźni bohemą artystyczną Warszawy lat 30. i 40. Wystawa wydaje się wyjątkowa w swoim wymiarze, ponieważ poza prawdziwymi wydarzeniami przedstawimy również relacje potomków rodziny Korzybskich, czyli Joli, Dzidka oraz Mariana - opowiada kuratorka wystawy Katarzyna Malinowska.

Na wystawie zostaną zaprezentowane pamiątki po Alfonsie Karnym. Będą to opaski powstańcze, dokumenty oraz archiwalia. Część z tych rzeczy nie była dotąd prezentowana. Na ekspozycję składają się dwie akwarele wypożyczone ze zbiorów Muzeum Warszawy. Jedna, autorstwa Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego, przedstawia Alfonsa Karnego tuż przed "akcją pruszkowską". Druga prezentuje białostockiego artystę rzeźbiącego portret Ludwika Solskiego. Na ekspozycję składa się również płaskorzeźba warszawskiego artysty Jana Małety. Na wystawie nie zabraknie również prac autorstwa samego Alfonsa Karnego.

- Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku po 80. latach po raz pierwszy pokazuje jego twórczość w kontekście dramatu wojny. Jesteśmy zobligowani do tego, aby opiekować się spuścizną po artyście. Przechowujemy zbiory rzeźb i innych pamiątek. Jesteśmy również zobligowali do tego, aby pamiętać o nim jako o człowieku i przyjacielu - podkreśla koordynator projektu.

W dniu wernisażu uczestnicy będą mogli obejrzeć instalację artystyczną Pawła Matyszewskiego, składającą się z prac uczestników warsztatów, które odbywają się od 16 do 18 lipca w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Warsztaty prowadzone są przez Annę Malesińską i Pawła Matyszewskiego. Tego samego dnia odbędzie się również premiera utworu "Wspólna 67" Michała "Ciry" Ciruka. Utwór ten został stworzony na potrzeby ekspozycji. Jego tytuł nawiązuje do adresu warszawskiej pracowni Alfonsa Karnego.

Mural przedstawiający Alfosa Karnego

Ekspozycji "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste" towarzyszy mural, który został stworzony na ścianie budynku. Można go podziwiać w ogrodzie, na tyłach Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Mural przedstawia Alfonsa Karnego ratującego dzieła sztuki z płonącej Warszawy. Pracę zaprojektowała i wykonała firma Wallart Tomasz Smieszkoł. Uczestnicy wernisażu będą mogli obejrzeć mural w pełnej okazałości.

- Mural, który Państwu prezentujemy nawiązuje do historii. Inspiracją do jego powstania była grafika ze zbiorów Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, jednak w oryginalnej nie mamy rzeźby, którą Karny niesie na ramieniu oraz obrazu, który niesie pod pachą. Jest to symboliczne - mówi kuratorka wystawy.

Przygotowanie projektu "Powstanie warszawskie - Karny - Historie osobiste" było możliwe dzięki dofinansowaniu. Pieniądze na jego realizację zostały przeznaczone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie.

Więcej informacji: Wystawa "Powstanie Warszawskie - Karny - Historie osobiste"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
2124 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39