Celem badań, które prowadzić będzie białostocki KNOW w ramach przyznanych mu funduszy, będzie m.in. poszukiwanie nowych biomarkerów chorób cywilizacyjnych. "Mamy już sprzęt, infrastrukturę i rozwijamy współpracę międzynarodową. Środki na rzecz KNOW pozwolą nam na realizację badań i na zatrudnienie badaczy, również z zagranicy" - zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Adam Krętowski, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Powiedział, że będą to badania oparte o techniki wielkoskalowe, czyli takie, w których analizuje się ogromne ilości danych, np. genetycznych.
Prof. Krętowski zaznaczył, że w dziedzinie takich badań jego ośrodek jest jednym z pionierów. "W ostatnich kilku miesiącach otrzymaliśmy sprzęt, którego nie ma nigdzie w Polsce" - powiedział prorektor. Dzięki nowoczesnej aparaturze naukowcy będą mogli analizować znajdujące się we krwi czy moczu białka i substancje chemiczne świadczące o danej chorobie. Będą też mogli badać ludzkie geny w poszukiwaniu informacji przydatnych w wykrywaniu i leczeniu chorób. "Po pierwsze będziemy chcieli znaleźć markery choroby na wczesnym jej etapie, a po drugie - dobrać właściwe leczenie dostosowane do pacjenta" - powiedział naukowiec. Dodał, że jego jednostka chce, żeby był to projekt konkurencyjny wobec innych projektów na świecie.
Z kolei w dziedzinie badań nad produktami metabolizmu, centrum nawiązało współpracę z uniwersytetem SAN Pablo-CEU w Madrycie. "Teraz będą pieniądze na to, żeby ci profesorowie mogli tu przyjeżdżać i szkolić naszych naukowców i poprowadzić nadzór" - wyjaśnił prorektor. Aby móc skutecznie przekazać wiedzę specjalistów polskim specjalistom, w Białymstoku powstać mają studia doktoranckie w zakresie bioinformatyki i biostatystyki.
"Fundusze uzyskane w ramach KNOW są spore (nawet 50 mln), ale nie wystarczą, żeby prowadzić innowacyjną naukę na najwyższym poziomie. Na tego typu badania potrzebne są duże pieniądze" - powiedział prorektor. Zapewnił, że jego jednostka nie spocznie na laurach i będzie starała się o kolejne granty.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
magda.g@bialystokonline.pl