Jarmark wielkanocny odbywać się będzie w niedzielę w 4 tematycznych sektorach. W pierwszym - "Tradycja i współczesność" - wystawcy zaprezentują palmy, pisanki, koszyki, baranki, zajączki, wyrabiane ręcznie cukry, obwarzanki, zabawki na śmigus-dyngus.
W drugim - "Wielkanocny stół" - można będzie kupić tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta wielkanocne i sękacze, miody, zioła i przyprawy, oleje, piwa, nalewki, miody pitne, wina, kiszonki, soki.
W kolejnym sektorze - "Wielkanocny dom i wiosenny ogród" - znajdą się szydełkowe i haftowane serwetki, serwety, obrusy, zastawy stołowe, ceramika i szkło, wyroby z wikliny i drewna, wielkanocne ozdoby i kompozycje, wyroby z drewna, wyroby z ceramiki, naturalne mydła i kosmetyki, kwiaty cebulowe, nasiona, cebule i kłącza kwiatowe.
Wreszcie w sektorze "Z wielkanocnej biblioteki i galerii" będą dostępne książki i poradniki dotyczące Świąt Wielkanocnych, urządzania ogrodów, karty świąteczne, ceramika i szkło artystyczne, świąteczna wycinanka, rzeźba.
Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI w., jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 r. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 r. Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, postanowiło zorganizować Białostocki Jarmark Wielkanocny.
Impreza odbędzie się w godz. 9.00-15.00 na Rynku Kościuszki, przed Ratuszem.
Szczegóły: Białostocki Jarmark Wielkanocny
anna.d@bialystokonline.pl