Wzmożone kontrole
W pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie są zobowiązani zasłaniać nos i usta. Ze stosowaniem się do tego obowiązku bywa jednak różnie. Dlatego strażnicy prowadzą kontrole w środkach transportu miejskiego.
Jak informuje nas Joanna Szerenos-Pawilcz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Białymstoku tylko w październiku za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi strażnicy miejscy nałożyli 6 mandatów karnych.
- Natomiast od początku tego roku wystawili 355 mandatów karnych, w stosunku do 27 osób zastosowali środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia i skierowali 21 wniosków o ukaranie do sądu - przekazuje nam Joanna Szerenos-Pawilcz.
Pasażerowie, którzy uparcie będą odmawiać zasłaniania ust i nosa, muszą się liczyć z możliwością otrzymania mandatu w wysokości do 500 zł.
Oprócz strażników miejskich, kontrole w m.in. komunikacji miejskiej przeprowadzają funkcjonariusze policji.
Gdzie jest nakaz noszenia maseczki?
Usta i nos trzeba zasłaniać wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z ludźmi, a gdzie nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu 1,5 m. Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju - tylko za pomocą maseczki.
Usta i nos obowiązkowo należy zasłaniać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej);
- w autobusie i pociągu;
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie;
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej);
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta;
- w kinie i teatrze;
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu;
- w kościele i szkole, na uczelni;
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.
Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl