Bezpłatne zwiedzanie wystaw i spacer historyczny. Co można robić 11 listopada?

2018.11.07 10:21
Rodzinne zajęcia edukacyjne, zwiedzanie wystaw z kuratorskim oprowadzaniem i spacer historyczny - ciekawe wydarzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały placówki kulturalne - Muzeum Podlaskie i Muzeum Wojska.
Bezpłatne zwiedzanie wystaw i spacer historyczny. Co można robić 11 listopada?
Fot: Muzeum Podlaskie
Wernisaż wystawy "Białystok wkracza w niepodległość"

Dzień Otwarty w Ratuszu: pocztówki i patriotyczne kokardy

W niedzielę (11.11) Muzeum Podlaskie organizuje Dzień Otwarty dla rodzin w Ratuszu. Będzie to wspaniała okazja, by dzieci nie tylko poznawały historię Polski, ale także uczestnicząc w grach i zabawach, budowały w sobie dumę z bycia Polakiem oraz przywiązanie do symboli i barw narodowych.
 
W planach są zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 7-12 lat. Ich uczestnicy dowiedzą się, jakie ważne wydarzenia z historii Polski przedstawiali artyści na obrazach i jakich bohaterów malowali. Będzie to możliwe dzięki obejrzeniu obrazów o tematyce historycznej na muzealnej galerii. Porozmawiają również o polskich symbolach narodowych oraz przejawach patriotyzmu dawniej i dziś. W części warsztatowej uczestnicy wykonają pocztówki zainspirowane symbolami i barwami narodowymi, zaadresują je i wyślą, wpisując pozdrowienia.

Organizowane są też gry i zabawy patriotyczne. Samodzielne pokolorowanie flagi i przy pomocy rodziców przytwierdzenie jej do patyczka - to zadanie, które będą mogły wykonać nawet najmłodsze dzieci. Swoją spostrzegawczość można będzie sprawdzić wędrując po Galerii Malarstwa Polskiego tropem obrazów o tematyce historycznej. Uczestnicy wykonają też kokardy w barwach narodowych, a także poćwiczą pamięć i sprawdzą wiedzę na temat symboli narodowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Ponadto można będzie bezpłatnie zwiedzić wystawy: "Galerię Malarstwa Polskiego", "Zdumiewający Białystok. Malarstwo w latach 60. i 70. XX wieku" i "Fundusze europejskie dla kultury".

Szczegóły: Narodowe Święto Niepodległości

Muzeum Historyczne: zwiedzanie najnowszej wystawy

Specjalną propozycję przygotowało też Muzeum Historyczne. Będzie można tam zwiedzić
najnowszą wystawę czasową "Białystok wkracza w niepodległość". Zwiedzanie zostanie połączone z kuratorskim oprowadzaniem. Pierwsza grupa wyruszy o godz. 11.00, druga - o godz. 15.00. Wstęp wolny.

Szczegóły: Wystawa czasowa: "Białystok wkracza w niepodległość"

Muzeum Rzeźby: kto jest patriotą?

Placówka zaprasza na zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat. Ich uczestnicy zastanowią się nad tym, kogo możemy nazwać patriotą. Wśród rzeźb Alfonsa Karnego poszukają portretów postaci, które możemy określić tym mianem. Na zakończenie zajęć wykonają kolaż przedstawiający nasz kraj widziany własnymi oczami. Podczas kolejnych zajęć uczestnicy spojrzą na Polskę nie tylko przez pryzmat bohaterów walczących o jej wolność, ale także wspólnie z uczestnikami zajęć zastanowią się nad tym, czym jest ojczyzna dzisiaj i czego możemy jej oraz sobie życzyć.

W planach jest też oprowadzanie kuratorskie "Z Galerii Wielkich Polaków...". To unikatowa kolekcja rzeźby portretowej, która jest artystycznym zapisem walki Polaków o odzyskanie niepodległości w 1918 r. Obok portretów Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Romualda Traugutta prezentowane są rzeźby przedstawiające Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wacława Sieroszewskiego, prof. Jana Łukasiewicza, którym tak wiele zawdzięczamy w odzyskaniu niepodległości po 123 latach niewoli. Ponadto kolekcja wzbogaciła się o "Autoportret" artysty, który jest symbolem jego błyskotliwej kariery w historii II Rzeczypospolitej.

Szczegóły: Zajęcia dla rodzin z dziećmi w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Muzeum w Tykocinie: spotkanie "100 lat niepodległości"

"100 lat niepodległości" - pod takim hasłem odbędzie się spotkanie artystyczno-historyczne w Muzeum w Tykocinie. Rozpocznie je prelekcja z dziejów historii najnowszej o stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to uświetni przedstawienie artystyczne związane z tematyką patriotyczno-niepodległościową, przygotowane przez Zespół Szkół i Przedszkole w Tykocinie. Na koniec nastąpi oficjalne podsumowanie spotkań artystyczno-historycznych z cyklu "Salon Bujnowskiego" poprowadzone przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego.

Szczegóły: Spotkanie artystyczno - historyczne: "100 lat niepodległości"

Muzeum Wojska: nowa wystawa i spacer

"Pierwsze lata niepodległości" to tytuł najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Wojska. Wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa. Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. oryginalne elementy umundurowania i uzbrojenia, dokumenty, pieniądze, fotografie z lat 1914-1926. Istotnym elementem scenografii jest odtworzona transzeja z okresu wojny światowej oraz interaktywna mapa ilustrująca następujące zmiany granic.

Zobacz też: "Pierwsze lata niepodległości" w Muzeum Wojska

Muzeum przygotowało też niecodzienną wystawę. Przez cały miesiąc w autobusach komunikacji miejskiej w Białymstoku można zobaczyć reprodukcje obrazów nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości. Pochodzące ze zbiorów instytucji dzieła prezentowane są w postaci wielkoformatowych wydruków, a towarzyszą im m.in. nota biograficzna autora, krótki opis oraz kod QR prowadzący do strony projektu. Prace przedstawione są również w postaci cyfrowej na trzydziestu ekranach LCD umieszczonych w autobusach.

Warto także wybrać się na spacer historyczny "Wyzwolony Białystok - spacerkiem po białostockich ulicach". Trasa wyprawy prowadzić będzie ulicami: Kilińskiego, Legionową, Liniarskiego, Marjańskiego, 11 listopada, Rondo Katyńskie, pomnik "Inki".

Szczegóły: Spacer historyczny: "Wyzwolony Białystok - spacerkiem po białostockich ulicach"

W programie są też warsztaty edukacyjne: "O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela". W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem wystawę stałą "Między dwiema wojnami", a następnie własnoręcznie przygotują gazetę ("Kuryer Muzealny") datowaną na 11 listopada 1918 roku.

Szczegóły: Warsztaty edukacyjne: "O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela"

Na zajęcia i zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem kuratorskim obowiązują wcześniejsze zapisy, na pozostałe imprezy nie potrzebne są zgłoszenia. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1569 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39