Stara fara, pałacyk gościnny, sobór św. Mikołaja, kościół św. Wojciecha - te obiekty można było już zwiedzać podczas letniej akcji Regionalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Białymstoku.
Teraz kolej na Teatr Dramatyczny. Mieści się on w budynku zbudowanym w latach 1933-38. Pierwotnie miał się w nim mieścić Dom Ludowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednak w trakcie budowy zrezygnowano z tej koncepcji przeznaczając budynek wyłącznie na potrzeby Teatru Miejskiego. Na początku II wojny światowej właśnie w tym budynku przegłosowano przyłączenie Białostocczyzny do Białorusi Zachodniej. W 1940 roku, dzięki staraniom Aleksandra Węgierki, teatr aktywnie działał. W latach 80. budynek przebudowano, co zniekształciło jego architekturę. Białostocka placówka jest obecnie największym teatrem dramatycznym w regionie.
I jeszcze ciekawostka. Przed dwoma laty podczas remontu elewacji budynku odkryto nieznane dotychczas sgraffita przedstawiające muzy. Zostały gruntownie odnowione. Tajemnicą pozostaje ich pochodzenie. Przyjmuje się, że ich autorem jest Piotr Sawicki senior, twórca białostockiego teatru lalek.
Za tydzień ostatnia odsłona akcji, w czasie której zwiedzić będzie można kościół św. Rocha, doskonały przykład architektury modernistycznej w Białymstoku.