W najbliższą sobotę (8.12) mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzić Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Osoby, które wezmą udział w wycieczce, zobaczą, jak dzięki spalaniu odpadów produkowane są energia elektryczna i ciepło systemowe, które trafiają do białostoczan. Oczywiście będzie można także poznać zasady funkcjonowania spalarni włącznie z obejrzeniem sterowni, z której kontrolowane są wszystkie parametry pracy zakładu, bunkra na odpady oraz kotła, w którym spalane są odpady. Poza tym wszystkie osoby, które wspomnianego dnia pojawią się na terenie ZUOK, otrzymają kalendarz "Nasz Białystok jest Eko" na 2019 r.
Jednak, aby wziąć udział w wycieczce, należy przesłać zgłoszenie za pomocą formularza, który znajduje się na stronie internetowej: odpady.lech.net.pl. Zapisy trwają do piątku (7.12) do godz. 12.00 lub do wyczerpania miejsc.
Zwiedzanie będzie odbywało się w dwóch turach: o godz. 10.00 oraz o godz. 11.30.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku to jedna z pierwszych spalarni tego typu w Polsce. Jednostka może produkować energię w trybie kondensacji (sama energia elektryczna) i w trybie kogeneracji (energia elektryczna i cieplna).
Dzięki zastosowanym technologiom możliwe jest wytworzenie rocznie ok. 43 tys. MWh energii elektrycznej oraz ok. 360 tys. GJ ciepła systemowego, które trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Taka ilość energii elektrycznej może zasilić około 16 tys. gospodarstw domowych, a energii cieplnej - ogrzać zimą około 875 domów jednorodzinnych. Ciepło systemowe produkowane przez ZUOK to ponad 8% zapotrzebowania Białegostoku w energię.
Poza tym ZUOK wyposażony jest w instalację oczyszczania spalin (IOS), która wychwytuje i unieszkodliwia zanieczyszczenia i toksyczne związki. Metoda oczyszczania spalin oparta jest o system NID, tj. półsuchą technologię łączącą kilka funkcji w jednym urządzeniu: absorpcję gazową chlorowodoru, fluorowodoru i dwutlenku siarki, usuwanie metali ciężkich, dioksyn, furanów i cząstek stałych z wykorzystaniem węgla aktywnego i wapna oraz odpylanie spalin z wykorzystaniem filtra workowego.
W efekcie emisja zanieczyszczeń w spalinach jest na minimalnym poziomie, o wiele niższym od dopuszczalnych wartości określonych w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie standardów emisyjnych z instalacji. Co więcej, spaliny są przez cały czas monitorowane przez system analizatorów spalin.
dorota.marianska@bialystokonline.pl