Bezpłatne leczenie - program lekowy dla chorych na astmę

2016.01.29 00:00
Mieszkańcy Podlasia, którzy zmagają się z ciężką alergiczną postacią astmy, mają możliwość skorzystania z programu lekowego.
Bezpłatne leczenie - program lekowy dla chorych na astmę
Fot: pixabay.com

Astma utrudnia życie codzienne

W całym kraju około 1500 osób choruje na ciężką i niedostatecznie kontrolowaną postać astmy. U 20% z nich, mimo stosowania odpowiednich leków, nie ma zadowalających efektów. Badania wskazują, iż takie osoby mają nie tylko obniżoną aktywność fizyczną i życiową, ale są też wielokrotnie niezdolne do pracy. Warto wiedzieć, że koszty leczenia takich chorych są bardzo wysokie (nawet 13 razy więcej niż leczenie astmy o tradycyjnym przebiegu).

Co powoduje ciężką astmę alergiczną? Przyczyną są przede wszystkim czynniki genetyczne oraz nieleczone (bądź leczone nieprawidłowo) infekcje i ciężkie przeziębienia. Rozwojowi choroby sprzyja też palenie papierosów – zarówno bierne, jak i czynne. Zdarza się też, że choroba nie jest odpowiednio kontrolowana, co powoduje późniejsze zaostrzenie się astmy.

Ministerstwo Zdrowia w 2012 roku postanowiło wprowadzić program lekowy dla osób chorujących na ciężką astmę alergiczną. Prowadzony jest w sumie w 38 polskich ośrodkach, w przypadku Podlasia – w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej) przy ulicy Waszyngtona 17 oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych) przy ulicy Skłodowskiej-Curie 24a.

Kto może skorzystać z programu

Z programu lekowego dla osób chorych na ciężką astmę mogą korzystać osoby, które ukończyły 12. rok życia i zmagają się z niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE. Pacjenci nie mogą ważyć mniej niż 20 kg i więcej niż 150 kg. Nie mogą też palić papierosów i muszą spełnić minimum trzy z poniższych kryteriów:
- objawy niekontrolowanej astmy,
- minimum trzy epizody zaostrzeń w roku wymagających stosowania systemowych glikokortykosteroidów lub zwiększania ich dawki u osób, które stosują je przewlekle,
- hospitalizacja w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu zaostrzenia astmy,
- incydent ataku astmy zagrażający życiu w przeszłości,
- utrzymująca się obturacja dróg oddechowych,
- pogorszenie jakości życia z powodu astmy.

Pacjent jest kwalifikowany do udziału w programie przez Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej.

Zainteresowani mogą zgłaszać się do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1561 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39