Jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku, rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej w 2020 r.
Dotację na wsparcie zadań otrzymają:
- zadanie nr 1 – prowadzenie trzech punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz realizacja zadań z zakresu edukacji prawnej w 2020 r. – Fundacja Spe Salvi z siedzibą w Białymstoku,
- zadanie nr 2 – prowadzenie trzech punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizacja zadań z zakresu edukacji prawnej w 2020 r. – Stowarzyszenie Sursum Corda z siedzibą w Nowym Sączu.
Każda z tych organizacji otrzyma dotację w wysokości około 192 058 zł.
Kto się zajmie bezpłatną pomocą prawną?
W Białymstoku przy ul. św. Rocha 3, w sześciu punktach, zainteresowani mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o obowiązującym stanie prawnym, o swoich uprawnieniach i obowiązkach. Otrzymają też wskazówki co do sposobu rozwiązania problemu prawnego i pomoc w sporządzeniu pisma. Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 19.30 będzie tam można uzyskać pomoc m.in. od adwokatów i radców prawnych.
Skorzystać będzie można też z poradnictwa obywatelskiego
Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmie w szczególności porady dla osób zadłużonych, z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. Dzięki edukacji prawnej mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę m.in. o swoich prawach, obowiązkach, mediacji i sposobach polubownego rozwiązywania sporów.
Kilka punktów działa w Białymstoku
Inicjatywa bezpłatnych porad prawnych jest realizowana od 2016 r. Na terenie Białegostoku funkcjonuje obecnie 12 punktów pomocy i poradnictwa: 6 prowadzonych jest przez organizacje pozarządowe (ul. św. Rocha 3), a kolejne 6 – przez adwokatów i radców prawnych (ul. Zamenhofa 5C). Tylko do końca września 2019 r. z pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego w naszym mieście skorzystało prawie 3,5 tys. osób.
24@bialystokonline.pl