Bezpieczne ikony
- Założenie monitoringu na całej ekspozycji w muzeum bardzo ułatwia nam prace, gdyż wystawy mają cały czas dozór, co zapewnia dziełom większe bezpieczeństwo, a także komfort zwiedzającym. Staraliśmy się o to od dłuższego czasu, wreszcie udało się zrealizować ten pomysł dzięki ministerialnemu dofinansowaniu. Koszt całego projektu wyniósł 56 tysięcy złotych, dotacja z MKiDN to 42 tysięcy, a 14 tysięcy wkład własny - powiedziała Krystyna Stawecka, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu. Jej zdaniem to duży krok do przodu, gdyż dzięki wizyjnemu dozorowi ikony, kroniki są bezpośrednio dostępnego dla zwiedzających.
- Nie chcieliśmy tych dzieł oddzielać gablotami, przeszkleniami, bo to zmienia charakter ekspozycji - wyznała Stawecka. Co więcej, mając wizyjny system dozoru, Muzeum Ikon w Supraślu będzie mogło wypożyczać na tymczasowe wystawy zbiory z innych, nawet zagranicznych muzeów, co z pewnością uatrakcyjni ofertę placówki.
Wydawnictwa naukowe i edukacyjne
Kolejnymi nowościami Muzeum Ikon w Supraślu są wydawnictwa. W tym roku ukaże się pierwsza z czterech części publikacji poświęconej ikonografii maryjnej, a dokładniej czterem podstawowym wizerunkom Matki Bożej. Na początek ukaże się tom pt. "Matka Kościoła Wspomożycielka Modlitwy". Promocja odbędzie się 14 października w Święto Ikony Opieki Matki Bożej. Następnie wydawnictwa będą dostępne w siedzibie muzeum.
Dla dzieci i młodzieży powyżej 10. roku życia, placówka przygotowała zeszyt edukacyjny pt. "Z Hermessem w Muzeum Ikon".
- Zawarta w nim treść przybliża działalność Muzeum ikon i tłumaczy główne tematy związane z ikonografią - powiedziała Ewa Zalewska, autorka publikacji z Muzeum Ikon w Supraślu. Zeszyt edukacyjny oprócz informacji, zawiera różne ćwiczenia: od skopiowania prostego rysunku, ćwiczenie ikonograficznego liternictwa, po wyklejankę. Wydawnictwo można nabyć osobno lub otrzymać w ramach zajęć edukacyjnych muzeum.
Jak wyznała Krystyna Stawecka, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu, w tym roku placówką cieszyła się ogromną popularnością. Tylko do 25 września muzeum odwiedziło ponad 28 tysięcy zwiedzających, z czego znaczną część stanowiły osoby indywidualne.
magda.g@bialystokonline.pl