Realizowany program nie tylko pozwoli poprawić los osób bezdomnych, ale też wpłynie na skoordynowanie dotychczasowych działań. Ruszył on w marcu, w sierpniu natomiast została podpisana umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych.
Projekt zakłada pobudzenie aktywności społecznej osób bezdomnych, lepsze niż dotychczas monitorowanie ich sytuacji, poprawę warunków życiowych, zapewnienie dostępu do usług medycznych, w tym opieki długoterminowej. W tym celu uruchomiono świetlice dla bezdomnych, punkt wydawania odzieży i żywności, a także ogrzewalnię. Od września w Domu dla Bezdomnych przy ul. Sienkiewicza zatrudniony zostanie lekarz, a także trzy pielęgniarki. Pracą z bezdomnymi zajmuje się też sześciu streetworkerów. Ponadto przewidziane są szkolenia i warsztaty, skierowane do osób, które chcą wyjść z bezdomności.
Szacuje się, że w Białymstoku przebywa stale ok. 500 osób bezdomnych, z czego ok. 200 to osoby nieobjęte żadną pomocą instytucjonalną. Zimą liczby te są jeszcze większe, gdyż do głównego miasta regionu przenoszą się bezdomni z mniejszych miejscowości.
anna.d@bialystokonline.pl