W 966 roku n.e. książę Mieszko I przyjął chrzest, który równocześnie oznaczał początek chrystianizacji Polan. Jest to też symboliczna data podawana jako początek Państwa Polskiego. Co prawda nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do chrztu, ale od teraz będziemy upamiętniać to wydarzenie 14 kwietnia każdego roku.
W piątek (22lutego) sejm przyjął ustawę ustanawiającego tego dnia narodowe Święto Chrztu Polski. Dzięki temu zabiegowi inicjatorzy ustawy liczą, że wiedza na temat wspomnianego wydarzenia zakorzeni się w polskim społeczeństwie, ponieważ ważne jest, żeby ludzie pamiętali, od kiedy istnieje ich państwo, nawet jeśli data jest symboliczna.
Uprzedzamy – nie będzie to raczej dzień wolny od pracy. Na ulicach miast pojawią się pewnie jednak biało-czerwone flagi, może dojdzie do jakichś pomniejszych uroczystości. Obecnie w kalendarzu są tylko trzy święta państwowe, podczas których mamy ustawowo wolne – Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) i Święto Niepodległości (11 listopada).
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl