W mieście mamy 2 zielone przystanki
W lipcu przy placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów pojawiły się 2 zielone przystanki. Stare, metalowe wiaty zostały zamienione na nowe, na których dachach posadzono sukulenty i inne rośliny, które są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Wokół pojawiły się krzewy, trawy ozdobne oraz pnącza. Zieleń ma pomóc w walce ze smogiem, skutkami ulewnych deszczy. Łagodzi także skutki zmian klimatu, a do tego poprawia mikroklimat. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.
- Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia białostoczan. Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym, czystym i przyjaznym mieszkańcom – mówił niedawno zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Powstanie trzecia wiata otoczona roślinnością
Niebawem w mieście ma pojawić się kolejna zielona wiata przystankowa. Miasto chce, by lokalizacja takiego przystanku była wybrana przez białostoczan. Zachęca do wypełniania ankiety (do 23 sierpnia do północy). Każdy może oddać jeden głos, a do wyboru są 3 propozycje:
- przystanek nr 163 – "Konstytucji 3 Maja/Cmentarz Św. Rocha";
- przystanek nr 282 – "Pałacowa/Hotel Gołębiewski" (naprzeciwko hotelu, koło apteki);
- przystanek nr 288 – "Piastowska/Kościół";
Jedna z lokalizacji znajduje się w centrum, dwie – na białostockich osiedlach (Wysoki Stoczek, Piasta).
- Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze. W każdym z tych miejsc zielone przystanki idealnie wpiszą się w otoczenie, będą estetycznie wyglądać, a jednocześnie spełniać swoje funkcje – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam mieszkańców do udziału w głosowaniu.
Przystanek, który otrzyma najwięcej głosów, przejdzie metamorfozę. Będzie obsadzony zielenią, jak te, które są przy placu NZS. Kiedy rośliny się rozrosną, przystanki staną się atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do stolicy Podlasia.
Wiele miast w Polsce już zrealizowało lub zamierza wprowadzić taki projekt. W Radomiu wprowadzono projekt pn. "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia". Zielone przystanki są już m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Siemiatyczach oraz w wielu miastach europejskich, m.in. Londynie czy Eindhoven.
Głosować można tutaj: Zielony przystanek – wskaż lokalizację
justyna.f@bialystokonline.pl