Podczas czwartkowej (10.08) konferencji prasowej poseł Robert Tyszkiewicz, przewodniczący PO w Podlaskiem, podkreślał:
- Kluczem dla pozytywnego rozstrzygnięcia tego wielkiego, niszczącego - i dla Puszczy, i dla mieszkańców tego regionu - sporu wokół Puszy Białowieskiej jest znalezienie rozwiązania, które połączy interes ochrony środowiska i potrzeby rozwoju obszaru wspólnot mieszkańców Puszczy Białowieskiej.
To właśnie dziś Podlaski Klub Obywatelski zorganizował w Hajnówce debatę poświęconą Puszczy Białowieskiej.
Dlaczego specustawa?
- Spór o Puszczę Białowieską trwa już długo. W ostatnim czasie niezwykle się zaostrzył. Wymaga to skutecznych rozwiązań - zaznaczała Gabriela Lenartowicz, szefowa Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej.
Platforma Obywatelska już w lipcu zapowiadała przygotowanie projektu specustawy dotyczącej Puszczy Białowieskiej. Miałaby ona pogodzić strony trwającego sporu.
- Pierwsza sprawa to kwestia prawna i nieprzestrzeganie przez Polskę zaleceń Trybunału Sprawiedliwości, UNESCO, dyrektyw Natura 2000, ale też polskich przepisów. Przepisy są rozproszone i jest problem z ich egzekucją. Trzeba się zastanowić się, co zrobić, by egzekwować prawo - mówiła Gabriela Lenartowicz.
Ideą specustawy ma być uporządkowanie i skoncentrowanie wszystkich regulacji prawnych w jednym krajowym akcie. Ponadto podniesienie do rangi ustawowej przepisów ochronnych zapewni skuteczną egzekucję. Spowoduje także większą odporność na koniunkturę polityczną.
Drugą kwestią, na którą zwracała uwagę Lenartowicz, jest sprawa ochrony Puszczy Białowieskiej. W jaki sposób chronić Puszczę i co zrobić, by ta ochrona był pokłosiem współpracy z ekologami - zastanawiają się politycy PO.
Wsparcie dla lokalnej społeczności
PO postuluje też stworzenie stałego, ustawowego mechanizmu wsparcia dla samorządów z obszaru Puszczy Białowieskiej. Chodzi o kompensacje finansowe z tytułu ograniczeń rozwojowych i większych obciążeń dla gmin "puszczańskich" z uwagi na położenie na obszarach chronionych.
Kolejną sprawą są działania afirmacyjne, które będą promować rozwój gospodarczy przyjazny obszarom szczególnej atrakcyjności przyrodniczej. Miałyby one polegać na systemie zachęt dla inwestycji i tworzenia miejsc pracy na obszarach objętych ochroną przyrody.
Tyszkiewicz upominał się też o realizację programu "Puszcza Białowieska Leśne Dziedzictwo Europy", który opiewał na 130 mln zł i dotyczył infwestycji rozwojowych w powiecie hajnowskim. Rozwiązanie to zostało skasowane przez rząd PiS.
- Dziś jak nigdy potrzeba wsparcia dla lokalnej społeczności i dla jej rozwojowych aspiracji - mówił poseł PO.
Korzyści z obecnej sytuacji dla społeczności lokalnej nie widzi także inny poseł PO Tomasz Cimoszewicz, wiceszef Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej. Dodawał, że konieczny jest dialog.
Robert Tyszkiewicz ponownie apelował o natychmiastowe wstrzymanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i rozpoczęcie rozmów zarówno ze społecznością lokalną, jak i obrońcami przyrody.
anna.d@bialystokonline.pl