To będzie już IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 26-31 lipca. Główna scena - jak co roku - stanie na białostockim Rynku Kościuszki, impreza zawita też do kilkunastu miejscowości województwa podlaskiego.
Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Podczas tegorocznej edycji wystąpią zespoły z takich krajów jak: Włochy, Cypr, Rumunia, Chorwacja, Rosja, Białoruś, Słowacja, Węgry, Turcja, Adygeja i oczywiście Polska.
Po raz pierwszy w programie festiwalu będzie potańcówka z polską muzyką tradycyjną. Do tańca zagrają Tęgie Chłopy i Kapela Maliszów. Impreza jest propozycją dla wszystkich, którzy lubią dobrą zabawę - nie tylko dla tych znających kroki tradycyjnych tańców.
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce. Tęgie Chłopy wystąpiły podczas imprezy pod nazwą "Dansing w WOAK-u"
Podczas potańcówki wystąpi też Kapela Maliszów - rodzinny zespół założony przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji.
anna.d@bialystokonline.pl