"Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" to projekt, na którego dofinansowanie z funduszy unijnych zamierza ubiegać się Miasto. Dzięki jego realizacji właściciele domów jednorodzinnych mogliby otrzymać dotacje na wymianę swoich starych pieców na nowoczesne, ekologiczne.
Celem jest ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów (w tym CO2) pochodzących z domowych pieców grzewczych w ramach tzw. niskiej emisji, która powoduje, że na obszarze miasta występują stężenia przewyższające standardy jakości powietrza, wymagane prawem krajowym i unijnym.
Planowane jest, że projekt do 2019 r. obejmie 400 gospodarstw domowych. Szacowana całkowita jego wartość wynosi 8 mln zł. W ten sposób Białystok chce walczyć z zanieczyszczaniem powietrza.
Miasto realizuje już podobne zadania związane z ochroną powietrza. W bieżącym roku po raz pierwszy ogłoszono nabór wniosków o udzielenie dotacji w ramach pilotażowego programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Białegostoku. Cieszył się on dużym zainteresowaniem - od 1 do 12 sierpnia wpłynęło 89 wniosków od mieszkańców.
- W związku z dużym zapotrzebowaniem białostoczan na takie inicjatywy planujemy poszerzenie zakresu dotychczasowych działań - mówi zastępca prezydenta Robert Jóźwiak. - Chcielibyśmy zwiększyć środki finansowe na zadania służące ochronie powietrza.
Projekt "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" zostanie przestawiony radnym (w sprawie wyrażenia zgody na realizację) na grudniowej sesji.
ewa.r@bialystokonline.pl