Będą plenerowe wydarzenia na rynku. Dni Sztuki Współczesnej po raz 33. [WIDEO]

2018.05.11 16:44
Ponad 120 artystów, około 20 wydarzeń, 6 dni - tak w liczbach przedstawiają się Dni Sztuki Współczesnej. Rozpoczną się już 22 maja.
Będą plenerowe wydarzenia na rynku. Dni Sztuki Współczesnej po raz 33. [WIDEO]
Fot: Chór Czarownic
Podczas DSW wystąpi Chór Czarownic

- To jedna z najstarszych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK-u. - W tym roku odbędzie się jej 33. edycja. Wydarzenie prezentuje to, co dzieje się w szeroko pojętej sztuce współczesnej.

Powroty - motyw przewodni

Tegoroczny motyw przewodni DSW to powroty.

- Chcemy pokazać powrót do wartości, kiedy DSW się zaczęły. To powrót także do form, które wtedy nam towarzyszyły - wyjaśnia dyrektor BOK-u.

Elżbieta Puczyńska, kierownik Działu programowo-edukacyjnego BOK-u, dodaje, że wracają nie tylko artyści i wykonawcy, ale też pewne tematy, np. miłości, zagubienia czy wojny - są one przecież wciąż aktualne.

Do Białegostoku przyjedzie Teatr Porywacze Ciał. Pokaże spektakl "Humanicana", w skromnej formie opowiadający o sprawach najważniejszych. Brutalność miesza się tu z delikatnością, a troska o losy świata z marzeniami o ucieczce w miejsca, które trudno znaleźć na mapach. Spektakl stawia też rolę widza w zupełnie nowym, zaskakującym świetle. W jakim? Warto się przekonać.

Powraca też Polski Teatr Tańca. W spektaklu "Wesele. Poprawiny" wezmą udział białostoccy seniorzy, z kolei w "Nie mów nikomu" Adama Ziajskiego - osoby głuchonieme i osoba niewidoma.

Nasze miasto odwiedzi też Białoruski Państwowy Teatr Lalek ze spektaklem "Pensjonat Belvedere". To uniwersalna, zagrana bez słów opowieść w stylu commedii dell'arte o starszych mieszkańcach pensjonatu, którzy żyją według z góry ustalonego planu, ale i tak wpadają w różne tragiczne lub komiczne sytuacje.

Gościem DSW będzie także Wojciech Pszoniak, wielokrotnie nagradzany wybitny polski aktor teatralny i filmowy. Aktor wystąpi z monodramem "Belfer" belgijskiego dramaturga Jeana Pierre'a Dopagne'a - historią nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży.

Impreza wyjdzie w plener

Organizatorzy z BOK-u zaplanowali dwa wydarzenia plenerowe. Pierwsze to "Budka Teatralna" Teatru Kartonka z Białorusi. Stanie ona na Rynku Kościuszki (obok Ratusza), gdzie - za przysłowiowy grosik - widzowie sami "uruchomią" spektakl i będą współtworzyć sceniczną opowieść. Artystki z Teatru Kartonka, Swietłana Bień i Lina Chiesina, poprowadzą także warsztaty rodzinne "Teatr lalek z papieru", podczas których dzieci i ich opiekunowie poznają „od podszewki” teatr lalek, sprawdzą się w roli dramaturgów, reżyserów i aktorów oraz stworzą własny spektakl.

Drugim wydarzeniem plenerowych jest spektakl uliczny "Peregrinus" Teatru KTO. Inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota projekt to groteskowy moralitet wędrujący przez ulice dzisiejszej cywilizacji. Aktorzy w wielkich, sugestywnych maskach, budują szereg z pozoru zabawnych scen, będących w istocie gorzką satyrą na świat współczesnego Everymana, zawieszony pomiędzy domem, a korporacją. Peregrinus XXI wieku swoją drogę przez życie identyfikuje z drogą do pracy, a konsumpcja staje się dla niego dominującą religią. Spektakl można będzie obejrzeć na Rynku Kościuszki, przy Archiwum Państwowym.



Muzycznie, kobieco, dla dzieci

Jeżeli chodzi o wydarzenia muzyczne, przyjedzie wszędzie gorąco oklaskiwany septet EABS. Wrocławska grupa, grająca jazz wyrosły z ducha hip hopu, nagrała niedawno rewelacyjny (i często nagradzany) debiutancki krążek poświęcony twórczości legendy polskiego jazzu, Krzysztofa Komedy - "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)".



Mocnym akcentem tegorocznego festiwalu będzie koncert Chóru Czarownic - zespołu ponad 20 śpiewających kobiet i performerek, budzącego silne, czasami skrajne emocje. Chór śpiewa i gra punkowo i awangardowo, ale też lirycznie i dramatycznie, prowadzi opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta opowieść wpisuje się też we współczesne lęki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie. Koncerty Chóru nikogo nie pozostawiają obojętnym, bywają swoistym katharsis dla publiczności oraz artystek i artystów na scenie.

Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Jedną jest spektakl "Blisko" w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, drugą - warsztaty tworzenia teatru lalek z papieru.

Podczas festiwalu warto też zajrzeć do Galerii BOK we foyer kina Forum i klubie Fama, by zobaczyć zdjęcia z ubiegłorocznej edycji festiwalu. "Backstage 2" Aliny Gabrel-Kamińskiej to Dni Sztuki Współczesnej widziane od zaplecza, do którego widzowie raczej nigdy nie mają dostępu.

To oczywiście wybrane wydarzenia. DSW potrwają do 27 maja. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: Dni Sztuki Współczesnej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1583 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39