Projekt pt. Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF będzie realizowany w latach 2016-2019. Uczestniczą w nim takie gminy jak: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów oraz powiat białostocki.
- Mamy tu do czynienia z nowym instrumentem rozwoju regionalnego, jakim są zintegrowane inwestycje terytorialne. Można powiedzieć, że w sensie rozwoju regionalnego tworzymy niejako historię, która popłynęła z polityki Unii Europejskiej, gdzie 5% środków przeznaczono na tzw. politykę miejską. W naszym przypadku stworzyliśmy Białostocki Obszar Funkcjonalny, w który wchodzi Białystok i 9 otaczających go gmin – wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta. – Dzisiaj podpisujemy umowę na jeden z priorytetów, czyli na transport niskoemisyjny i rowerowy – dodaje.
Głównymi założeniami projektu są: wyposażenie dróg i ulic w infrastrukturę obsługującą transport miejski oraz pasażerów, a więc zatoki, pętle autobusowe czy przystanki, budowa dróg rowerowych, zakup niskoemisyjnego taboru na potrzeby transportu miejskiego oraz budowa i przebudowa dróg lokalnych.
Planowane jest też utworzenie nowych połączeń komunikacji miejskiej oraz zakup 12 niskoemisyjnych pojazdów.
Założeniem projektu jest obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, poprawa płynności oraz bezpieczeństwa i stworzenie sieci dróg rowerowych stanowiących połączenie miejscowości położonych nieopodal Białegostoku z miastem.
Szacowana wartość projektu wynosi ponad 100 mln zł. Kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 80 mln zł.
justyna.f@bialystokonline.pl