Dużo kwiatów
W tym roku, tak jak w minionym, kolorowe rośliny mają pojawić się w centrum miasta na kwietnikach oraz w donicach: stojących, na słupach oświetleniowych i na balustradach. Kwiaty będą wymieniane 3 razy: w marcu-kwietniu zobaczymy bratki i stokrotki, w maju-czerwcu – pelargonie, a we wrześniu-październiku – chryzantemy.
Ich nasadzenie magistrat chce powierzyć zewnętrznej firmie. Właśnie trwa jej wybór spośród startujących w ogłoszonym 2 tygodnie temu przetargu. Oprócz pielęgnacji kwiatów będzie ona musiała utrzymywać misy pod kasztanowcami i zająć się pielęgnacją roślin pod drzewami na ul. Lipowej (przy księgarni naukowo-technicznej). Ponadto zamówienie ma objąć pielęgnację zieleni, utrzymanie czystości i porządku na skarpie przy katedrze i na placu Lussy. Ponad 570 m2 tego ostatniego w maju lub czerwcu zostanie obsadzonych m.in. pelargoniami, begoniami i aksamitkami.
Prace te będą wykonywane w bieżącym roku, identyczne zaplanowano też na 2014.
Zadbane zabytkowe parki
Drugi przetarg dotyczy utrzymania terenów zabytkowej zieleni miejskiej. Chodzi tu o 3 parki: Stary, Konstytucji 3 Maja i Lubomirskich, w których należy prowadzić wszystkie bieżące prace, takie jak np. koszenie trawników. W parku Starym zaplanowano ustawienie donic z pelargoniami oraz dużo uzupełniających nasadzeń drzew i krzewów. W parku Konstytucji kilka razy w roku trzeba przygotować miejsca pamięci (place Katyński czy Konstytucji) na uroczystości miejskie.
W ramach zamówienia zaplanowano odmalowanie w sumie ponad 530 ławek i 280 śmietniczek. Co ciekawe, bieżące utrzymanie parków obejmuje też zapewnienie karmy dla ptaków oraz ustawienie tabliczek „Sprzątaj po swoim psie”.
Miasto chce zlecić te prace długoterminowo - będą one prowadzone do końca 2015 r.
Ładne alejki
Trzecie zamówienie dotyczy bieżącej konserwacji alejek w parkach i skwerach.
Obejmuje ich zabezpieczanie, które ma zmniejszyć szybkości ich zużycia oraz bieżące naprawy. Na przykład alejki o nawierzchni ziemnej mają być wyrównywane i odchwaszczane, powinny być na nich likwidowane zastoiska wody. Konserwacja będzie dotyczyć alejek każdego rodzaju: asfaltowych (najbardziej zniszczone mogą być położone na nowo), z "kocich łbów", z deski, polbruku, z płyt granitowych, betonowych czy z kostki.
Ponadto na bieżąco ma być prowadzona konserwacja schodów z piaskowca w parku Planty - ich czyszczenie, odsalanie, impregnacja i zaszpachlowywanie ubytków pod kolor piaskowca.
Prace obejmą niemal wszystkie miejskie parki i skwery. Część może wymagać uzgodnień z konserwatorem, gdyż tereny te są wpisane do rejestru zabytków. Są to Bulwary Kościałkowskiego, parki: Stary, Konstytucji 3 Maja, Branickich, Planty, Lubomirskich. W strefie konserwatorskiej są też: Park Centralny, skwery: Armii Krajowej, przy ul. Lipowej, przy ul. Malmeda, przy ul. Św. Mikołaja, zieleniec z pomnikiem Popiełuszki, bulwary ks. Hałko i Sendlerowej.
Przewidziane przez magistrat roboty będą trwały 2 lata.
ewelina.s@bialystokonline.pl