Barwna postać ze świata mody. Przypomni ją wystawa, książka i mural

2017.06.21 16:28
Była projektantką mody, dziennikarką, artystką i graficzką. Helena Bohle-Szacka. To właśnie jej poświęcony jest projekt "Mosty/Die Brücken" realizowany przez Galerię im. Sleńdzińskich.
Barwna postać ze świata mody. Przypomni ją wystawa, książka i mural
Fot: materiały organizatora
Helena Bohle-Szacka

Twórczość Heleny Bohle-Szackiej zostanie przypomniana na wystawie, która zostanie otwarta w dwóch placówkach Galerii im. Sleńdzińskich. Projekt przygotowywany jest w ramach Dni Miasta Białegostoku.

Archiwum trafiło do Białegostoku

Helena Bohle-Szacka to jedna z najważniejszych Polek mieszkających w Berlinie Zachodnim. Jest także pierwszą polską projektantką, której kolekcje pokazano za żelazną kurtyną.

W 2017 r., 6 lat po śmierci Heleny Bohle-Szackiej, obszerne archiwum artystki przewiezione zostało z Berlina do Białegostoku. Archiwum mody, dokumenty, zapiski, fotografie, stroje, biżuteria znajdują się w zbiorach Galerii im. Sleńdzińskich. W depozycie instytucji są również dzieła sztuki Bohle-Szackiej.

W ramach wystawy twórczość i historia Bohle-Szackiej zinterpretowane zostaną przez współczesne artystki: Zuzę Golińską i Darię Malicką. Instalacje pojawią się w dawnym butiku domu mody Telimena (Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2), a także w zabytkowym drewnianym domu na białostockich Bojarach (Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5).

Wystawa w dwóch miejscach

Dawny sklep przy ul. Legionowej stanie się instalacją artystyczną "Butik". Elementy tworzące realną przestrzeń zmienią się w abstrakcyjne rzeźby Zuzy Golińskiej.

Obiekty Darii Malickiej "Ułamki" pojawią się natomiast na Bojarach.

- Kanwę projektu stanowi cytat wychwycony z wypowiedzi Heleny zarejestrowanej na kasecie wideo. "Tego to ja nawet nie wiem... nie potrafię niestety... to są wszystko ułamki tego..." - ta urwana wypowiedź kieruje nasze myślenie ku lukom obecnym w wartkiej narracji bohaterki, ku temu, co niedopowiedziane. Projekt podejmuje temat przemilczeń, tych związanych z wyparciem, zapominaniem lub utajeniem treści. Przemilczeniom Heleny wtóruje milczenie przedmiotów - niemych świadków i uczestników jej złożonej biografii, tak bardzo dla niej istotnych, otaczanych kolekcjonerską pieczołowitością i entuzjazmem zbieractwa - tłumaczy Malicka.

Rekonstrukcje i reinterpretacje projektowanych przez Bohle-Szacką sukienek wykona Dagmara Rosa. Na wystawie pojawi się też obraz Pawła Matyszewskiego.

Obok budynku na Bojarach powstanie również mural przedstawiający artystkę autorstwa Janusza Noniewicza i Dominiki Raczkowskiej.

Wystawa zostanie otwarta w sobotę (24.06) o godz. 18.00 w salonie przy ul. Legionowej 2 i o godz. 19.30 przy ul. Wiktorii 5. Zaplanowano też promocję książki z życiorysem oraz opisem twórczość modowej i artystycznej Bohle-Szackiej. Odbędzie się ona w niedzielę (25.06) o godz. 16.30 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Podczas spotkania, które poprowadzi Miłka Malzahn, obecni będą autorzy i autorki tekstów w publikacji.

Wokół niej skupiali się artyści

Helena Bohle-Szacka urodziła się w 1928 r. w Białymstoku w polskiej rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. W czasie wojny trafiła ona do obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Flossenbürg. Po wojnie powróciła do Polski, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (dziś ASP), wykładała i projektowała modę. Była kierowniczką artystyczną domu mody Telimena i dziennikarką mody "Dziennika Łódzkiego"; projektowała loga wielkich przedsiębiorstw, opakowania i reklamy kosmetyków, papierosów, tworzyła rysunek żurnalowy. Na początku lat 60. pracowała dla Mody Polskiej w Warszawie. W 1965 r. została kierowniczką artystyczną domu mody Leda, osiągnęła międzynarodowe sukcesy - pierwszy w historii pokaz polskiej marki w Berlinie Zachodnim, a w 1966 r. złoty medal na targach mody w Monachium.

W 1968 r. wyemigrowała do Berlina Zachodniego. Była cenioną wykładowczynią kultury wizualnej na uczelni Lette Verein i projektantką mody. Tworzyła rysunki, kolaże, grafiki, projektowała książki; wystawiała w Berlinie, Dortmundzie, Paryżu, Londynie, Wiedniu, Kopenhadze, Warszawie, Krakowie, Łodzi. Była kuratorką i szefową galerii działającej przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Berlinie. Prowadziła prywatny salon, skupiający polskich oraz międzynarodowych artystów i intelektualistów. Bywali u niej m.in. Stanisław Lem, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Krystyna Janda, Ryszard Krynicki, Jacek Bocheński, Władysław Bartoszewski, Sławomir Mrożek, Jan Lenica oraz aktorzy i aktorki poznani w Łodzi. Zmarła 21 sierpnia 2011 r. w Berlinie.

Zobacz też: Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1300 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39