To druga odsłona działań promujących literaturę i czytelnictwo w przestrzeni miasta, poza miejscami typowymi dla życia literackiego. "Uważamy, że literatura jest integralną częścią życia społecznego i naszym festiwalem chcemy to zamanifestować." - takiego zdania są organizatorzy imprezy z Teatru Dramatycznego i Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.
Na miejsce konferencji prasowej nieprzypadkowo wybrali balkon Biblioteki Uniwersyteckiej.
- Widać stąd np. wydział filologiczny, opisywany w "Niehalo" przez Ignacego Karpowicza, czy Pałac Branickich, który opisał w "Listach z dolnego miasta" Krzysztof Gedroyć - mówił Marek Kochanowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.
Festiwal z premierami
- Na festiwalu będą trzy premiery - dodaje Damian Kudzinowski z Fabryki Bestsellerów. - Spotkanie z Marcinem Świetlickim jest poświęcone jego nowemu tomikowi poetyckiemu "Jeden", zaplanowaliśmy też premierę literacką nowej książki Ignacego Karpowicza - "Ości". Trzecia premiera jest filmowa - to dokument poświęcony Sokratowi Janowiczowi.
Można będzie też spotkać się m.in. z ks. Adamem Bonieckim, poetką i prozaiczką Magdaleną Tulli, reporterem Wojciechem Tochmanem, Marcinem Wrońskim, autorem książek kryminalnych czy Izabelą Meyzą i Witoldem Szabłowskim, autorami książki "Nasz mały PRL".
Główne miejsce spotkań to Teatr Dramatyczny (w dawnej restauracji działać będzie klub festiwalowy), ale impreza zawita też na uniwersytet czy do Labalbalu.
Jeden z filmików promujących wydarzenie:
Książki z rabatami, Zerova na dachu i literackie wycieczki
Festiwal to nie tylko spotkania, wiele wydarzeń organizowanych jest w plenerze. W piątek przed teatrem ruszy kiermasz książek - tytuły dostępne po preferencyjnych cenach.
Ciekawie zapowiadają się literackie wycieczki - ta rowerowa z Wojciechem Koronkiewiczem i spacer z Markiem Kochanowskim. Ponadto szereg warsztatów - choćby dramatopisarskie i wycinania wierszy, a także slam poetycki. Przez cały czas trwania festiwalu z wieży ratusza o godz. 15 rozbrzmiewać będzie specjalny hejnał - aktorzy przeczytają literackie fragmenty.
I wydarzenie muzyczne - białostocka Zerova zagra utwory z tekstami Witolda Gombrowicza. Miejsce koncertu nietypowe - dach Teatru Dramatycznego.
Testowanie pleneru
Częścią festiwalu jest akcja "TUczyTAMy", podczas której aktorzy i dziennikarze przeczytają książkowe fragmenty w różnych miejscach miasta.
- Stawiamy na plener - podkreśla Dana Łukasińska, kierownik literacki Teatru Dramatycznego. - Parki, przystanki, autobusowe, ogródki kawiarniane - wszędzie będzie można spotkać naszych aktorów.
Akcja zawita też w progi np. aresztu śledczego czy na balkon Pałacu Branickich. Poza tym będzie można wymienić się książkami - w różnych punkach Białegostoku ustawione zostaną mobilne siedziska-szafki z książkami.
Festiwal potrwa do niedzieli. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Patronujemy imprezie.
Program: Festiwal "Przeczytać Białystok 2013"
anna.d@bialystokonline.pl