Babcie i dziadkowie mają swoje prawa. Sprawdzamy jakie

2016.01.22 00:00
Dziadkowie niewątpliwie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu i rozwoju wnuków. Zdarza się jednak, że dzieci próbują odizolować je od nich. Co wtedy?
Babcie i dziadkowie mają swoje prawa. Sprawdzamy jakie
Fot: pixabay.com

Okazuje się na szczęście, że do takich sytuacji, gdy rodzice nie pozwalają swoim dzieciom na kontakt z dziadkami, jest stosunkowo niewiele. Są jednak sytuacje, gdy oba pokolenia mają inną wizję wychowywania maluchów. Wówczas rodzice zabraniają swoim pociechom kontaktu z babcią czy dziadkiem.

- W razie takiego sporu o celowości odbywania spotkań może rozstrzygnąć sąd opiekuńczy. Należą one bowiem do tzw. istotnych spraw dziecka. Jeśli małoletni wykazuje dużą otwartość na kontakty z dziadkami, potrafią oni w sposób prawidłowy zadbać o jego potrzeby emocjonalne i wchodzić w relacje z nim, a spotkania z nimi są potrzebne do prawidłowego rozwoju wnuka, sąd ustali ich termin i miejsce. Rodzice muszą się do orzeczenia dostosować. Jeśli tego nie uczynią, mogą ponieść konsekwencje finansowe - powiedziała sędzia Elżbieta Cylwik, przewodnicząca IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich białostockiego Sądu Rejonowego.

Sąd może też zakazać kontaktów dziadków z wnukami. Dzieje się tak np. w momencie, gdy podważają oni autorytet rodziców w oczach dziecka lub wypowiadają się o nich krytycznie w jego obecności. Jest to niekorzystne dla rozwoju dziecka, które czuje się rozdarte między ukochanymi osobami. To może się zaś przełożyć na trudności w nauce czy problemy wychowawcze.

W styczniu 2016 r. weszły w życie nowe przepisy, które wymagają od osoby, która wnosi pozew lub wniosek o ograniczenie kontaktów z dziećmi, podjęcia próby ugodowego rozwiązania sporu dla dobra najmłodszych.

Zdarza się, że dziadkowie stają się rodziną zastępczą dla swoich wnuków. Jak
podkreśla sędzia Cylwik, bardzo często są oni "pierwszą instancją pomocy". Dziadkowie przejmują opiekę nad wnukami w momencie, gdy rodzice nie mogą tego robić – są chorzy, mają ograniczoną władzę rodzicielską czy zmagają się z jakimiś problemami, np. alkoholowymi.
- Nawet w sytuacjach interwencyjnych, gdy dziecko jest pod opieką nietrzeźwych rodziców, policjanci najczęściej przekazują je właśnie dziadkom - mówi sędzia.

Aktualnie w Białymstoku jest 280 rodzin zastępczych – prawie połowa z nich to dziadkowie.

21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pamiętajmy o życzeniach

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1655 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39