Kilkanaście zabytkowych aut w jednym miejscu
Niebawem będzie niepowtarzalna okazja, by z bliska podziwiać samochody wyprodukowane zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Już 14 czerwca zabytkowe auta wyjadą z garaży oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki na Węglowej, by pojawić się na ulicach Białegostoku. Inicjatywa „Auta na bruku” to nie tylko wystawa, ale również okazja do rozmów z właścicielami pojazdów, zadawania pytań oraz wysłuchania prelekcji na temat historycznych samochodów.
Z myślą o najmłodszych miłośnikach czterech kółek przygotowano specjalne warsztaty, które pozwolą im bliżej poznać tajniki motoryzacji. Stare samochody zaparkują pod siedzibą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przed pałacem Hasbacha w Dojlidach, tworząc niepowtarzalny klimat i przenosząc mieszkańców Białegostoku w dawne czasy motoryzacji.
- Będzie można zobaczyć kilkanaście zabytkowych aut. Będzie można ich dotknąć, będzie można do nich wejść, będzie można porozmawiać z ich właścicielami – powiedział Adam Musiuk, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.
Przewidziano atrakcje dla najmłodszych
Ale to nie wszystko, co przygotowano na ten wyjątkowy dzień. Oferta będzie znacznie szersza niż tylko wystawa zabytkowych samochodów. Z myślą o przedszkolakach zaplanowano specjalne warsztaty oraz spacer po pałacu Hasbacha, który pozwoli najmłodszym poznać historię tego miejsca. Dla uczniów przewidziano różnorodne warsztaty edukacyjne, natomiast starsi uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów na temat ochrony zabytkowych pojazdów oraz procesu, który pozwala, aby samochód został uznany za zabytek.
Konserwatorowi zabytków zależało na przybliżeniu tematyki pojazdów zabytkowych mieszkańcom Białegostoku. Być może ktoś z nich posiada, lub zna osobę posiadającą, samochód, który mógłby być wpisany do ewidencji lub rejestru zabytków. Prelekcje będą więc również okazją do dowiedzenia się, jak objąć ochroną swoje pojazdy, aby zachować je dla przyszłych pokoleń.
W tej chwili w województwie mamy zarejestrowanych 1035 zabytkowych samochodów w ewidencji zabytków, a także 516 motocykli. W samym tym roku do ewidencji wpisano już 214 samochodów. Działania mają na celu zachowanie pojazdów dla kolejnych pokoleń, aby mogły cieszyć się bogatą historią motoryzacji.
Zabytki jeżdżą do ludzi
Warto również zaznaczyć, że wystawa nie mogłaby się odbyć bez wsparcia Stowarzyszenia Moto-Retro, które od 18 lat prowadzi Muzeum Motoryzacji i Techniki na Węglowej. To dzięki ich zaangażowaniu i pasji mieszkańcy mogą na co dzień podziwiać stacjonarną kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli.
Muzeum jest skarbnicą wiedzy i historii, przyciągającą zarówno miłośników motoryzacji, jak i osoby pragnące poznać techniczne i estetyczne aspekty pojazdów z minionych dekad. Moto-Retro odgrywa kluczową rolę w promocji i ochronie zabytkowych pojazdów, organizując liczne wydarzenia, prelekcje oraz spotkania dla entuzjastów. Dzięki ich staraniom, wiele samochodów i motocykli zostało zachowanych w doskonałym stanie, a ich historia została dokładnie udokumentowana.
- Motoryzacja to taka dziedzina, w której zabytki jeżdżą do ludzi, a ludzie nie muszą koniecznie jechać do zabytków. Dlatego podoba nam się propozycja konserwatora, żeby ruchome zabytki przemieścić poza muzeum i pokazać je w otoczeniu miejskim – stwierdził Mirosław Socha, prezes Moto-Retro.
24@bialystokonline.pl