ASF u podlaskich świń. Ogniska choroby wykryto w 2 gospodarstwach

2017.06.14 17:36
W 2 podlaskich gospodarstwach wykryto kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Prawdopodobnie wirusa przekazali ludzie. Źródłem mogą być zakażone dziki, które żyły w okolicy.
ASF u podlaskich świń. Ogniska choroby wykryto w 2 gospodarstwach
Fot: pixabay.com

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Niektóre z nich dotyczą woj. podlaskiego. Chore świnie (po 2) znajdowały się w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik w powiecie siemiatyckim oraz w gospodarstwie znajdującym się w gminie Trzcianne w powiecie monieckim.

- Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia było pośrednie - za pośrednictwem ludzi - przeniesienie wirusa z populacji zakażonych dzików, gdyż ogniska zlokalizowane były w pobliżu miejsc, gdzie stwierdzano przypadki choroby u dzików, jednak nie są znane jeszcze ostateczne wyniki dochodzenia epizootycznego w tym zakresie - wyjaśnia Agata Wieśniuk z Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ogniska odnotowano na obszarach zagrożenia. Na miejscu wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

- Niezwłocznie zabito wszystkie świnie w gospodarstwach, zniszczono lub unieszkodliwiono: zwłoki świń, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, które mogły zostać skażone, materiał biologiczny, mięso, pasze, sprzęt, narzędzia i inne materiały, substancje i przedmioty, które mogły zostać skażone i nie mogły być skutecznie oczyszczone i odkażone (jeśli takie w gospodarstwie się znajdowały). Po zabiciu świń – oczyszczono i odkażono pomieszczenia dla zwierząt, środki transportu, sprzęt, materiały, narzędzia, ściółkę, obornik i gnojowicę, które mogły być skażone - tłumaczy Wieśniuk.

Dla każdego ogniska określono obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km oraz obszar zagrożony sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony, a także sposób oznakowania tych obszarów. Wprowadzone zostały nakazy i zakazy, dotyczące głównie przemieszczania świń i wymagań dla środków transportu.

Dotychczas w całym kraju od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.) odnotowano łącznie 25 ognisk choroby u świń domowych, w tym 7 w bieżącym roku.

Inne najnowsze przypadki dotyczą woj. lubelskiego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1348 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39