Archiwalne fotografie Białegostoku i inne wystawy. Na wernisaże wstęp jest wolny

2017.11.15 11:15
Kilka ciekawych wystaw zostanie otwartych w piątek i sobotę. Warto zajrzeć do Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Muzeum Podlaskiego, a dokładnie Ratusza oraz do Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii.
Archiwalne fotografie Białegostoku i inne wystawy. Na wernisaże wstęp jest wolny
Fot: materiały organizatora
Wystawa "Białystok w dekadach" zostanie otwarta w CLZ

"Białystok w dekadach"

"Białystok w dekadach" to wystawa archiwalnych fotografii miasta i jego mieszkańców w XX w. ze zbiorów Mediateki CLZ - multimedialnego archiwum historii mówionej miasta i regionu.

"To tylko drobny wycinek ogromnej kolekcji zdjęć, jaką udało nam się zgromadzić w przeciągu ostatnich siedmiu lat. Fotografii, którymi podzielili się z nami sami białostoczanie. Nie jest to pełny obraz miasta i jego mieszkańców ani zmian zachodzących w jego strukturze. Niemniej dobierając je na potrzeby wystawy staraliśmy się, aby były reprezentatywne dla omawianego okresu. To raczej migawki, zatrzymane w kadrze postacie na tle zmieniającego się krajobrazu miejskiego. Wydawałoby się - dosyć przypadkowe sytuacje, widoki samego miasta, wykonywane na przestrzeni bez mała 70 lat, jednakże jak bardzo typowe dla większości zdjęć z tamtych czasów, pieczołowicie wklejanych do rodzinnych albumów" - piszą organizatorzy wystawy z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Na zdjęciach zobaczyć można mieszkańców m.in. podczas szeroko pojętego czasu wolnego, pozornie normalnego życia w okresie II wojny światowej, odbudowy i rozbudowy miasta, pochodów pierwszomajowych, demonstracji lat 80. XX w., a wszystko to na tle zmieniającego się krajobrazu miasta. Za wieloma z prezentowanych fotografii kryje się historia osoby, która nam ją udostępniła, bądź osób na niej widocznych. To świat, który żyje we wspomnieniach, osobistych relacjach nagranych w ramach Mediateki CLZ. Zdjęcia i wspomnienia są ze sobą nierozerwalnie związane. Żeby w pełni je zrozumieć i doświadczyć należy zanurzyć się w te opowieści o dawnym Białymstoku i jego mieszkańcach.

Prezentowane zdjęcia pokazują miasto od odzyskania niepodległości do końca lat 80. XX w. To daty, które otwierają i kończą pewne epoki. W obu przypadkach Polacy, a co się z tym wiąże również białostoczanie, odzyskują wolność. W pierwszym przypadku dosłownie, w drugim niejako symbolicznie. Początek lat 90. XX w. to również zmierzch pewnej epoki w fotografii, wkroczenie na szeroką skalę fotografii kolorowej, niedługo później cyfrowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (17.11) w godz. 18.00-20.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Szczegóły: Białystok w dekadach

"Andrzej Muszyński. 40 lat pracy twórczej"

Andrzej Muszyński urodził się w 1952 r. w Poznaniu. W latach 1967-72 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od 1972 do 1977 r. studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu - kierunek malarstwo. Dyplom obronił w pracowni prof. Mariana Szmańdy w 1977 r., zaś aneks dyplomowy z zakresu malarstwa w architekturze i urbanistyce - w pracowni prof. Zbigniewa Bednarowicza oraz litografii w pracowni doc. Lucjana Mianowskiego.

Od 1984 r. mieszka w Białymstoku. Jest autorem m.in. muralu poświęconego Ludwikowi Zamenhofowi, a także wielu innych prac, m.in. w białostockich świątyniach. Brał także udział w licznych wystawach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (17.11) o godz. 18.00 w Ratuszu. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 lutego 2018 r.

Szczegóły: Andrzej Muszyński. 40 lat pracy twórczej

"Białowieskie Spotkania Fotograficzne - Białowieża 2016"

W Galerii im. Śleńdzińskich przy ul. Wiktorii zostanie otwarta poplenerowa wystawa członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Plener odbył się we wrześniu 2016 r., przy współpracy Białowieskiego Ośrodka Kultury, Okręgu Północno-Wschodniego ZPAF oraz Galerii im. Sleńdzińskich. W plenerze udział wzięli: Jerzy Chaberek, Elżbieta Dworak, Ryszard Karczmarski, Jakub Ostałowski, Anna Sierko-Szymańska, Andrzej Stachurski, Mieczysław Wieliczko, Mariusz Wideryński, Anna Worowska oraz Bogusław Florian Skok (kurator wystawy).

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (18.11) o godz. 17.00. Ekspozycję można oglądać do 14 stycznia 2018 r.

Szczegóły: Wystawa: Białowieskie Spotkania Fotograficzne - Białowieża 2016

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

936 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39