Ankieterzy będą pytać mieszkańców domów jednorodzinnych m.in. o dane dotyczące budynku, sposób ogrzewania, źródła ciepła, stosowane paliwo do ogrzewania domu, jego zużycie oraz plany modernizacyjne. Zebrane dane posłużą do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, czyli dokumentu wyznaczającego kierunki zrównoważonego energetycznie i ekologicznie rozwoju gminy na lata 2014-2020. Dokument ten ma wyznaczać precyzyjne cele co do zakresu redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej czy zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jest także niezbędny gminom, które chcą ubiegać się o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.
- Dane przekazane ankieterom są poufne i wykorzystane tylko na potrzeby Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Analiza zebranych ankiet pozwoli gminom ocenić, jakie są rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Pomoże także gminom w wyborze programów dotacyjnych, które warto uruchomić - tłumaczy Urszula Boublej z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Ankiety można wypełnić nie tylko u ankieterów. Są one dostępne w budynkach magistratu przy ul. Słonimskiej 1, Branickiego 3/5, Branickiego 9, Składowej 11 oraz Bema 60/1. Uzupełnione można przekazać na adres dosgk@um.bialystok.pl do 20 marca.
ewelina.s@bialystokonline.pl