Można jechać
Mimo że prace przy przebudowie al. Tysiąclecia Państwa Polskiego wciąż trwają, to odcinek od ul. Wileńskiej do Trasy Generalskiej jest już przejezdny, przynajmniej po jednym pasie w każdą stronę. Wyłączenie z ruchu na tym odcinku trwało od kwietnia od końca października, chociaż pierwotnie droga miała zostać udostępniona kierowcom z końcem sierpnia.
Prawie na całym fragmencie zaplanowano dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Powstaną także ścieżki rowerowe, nowe chodniki, zjazdy i zieleńce. Zamknięcie było potrzebne ze względu na budowę nowego przepustu nad ciekiem wodnym.
Jest to pierwszy etap inwestycji polegającej na przebudowie al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Miasto wciąż nie rozstrzygnęło przetargu na drugi etap - obejmujący odcinek od ul. Wileńskiej do ronda z ul. Jurowiecką.
Liczono, że może w tym roku uda się nawet rozpocząć prace, ale na przeszkodzie stanęły względy formalne. Wojewoda Podlaski bowiem w pewnym momencie zawiesił realizację inwestycji. Wszystko ze względu na to, że w decyzji środowiskowej oraz projekcie były spore rozbieżności. Pomiędzy tymi dwoma dokumentami jest kilka lat różnicy i w międzyczasie koncepcja została zmieniona na bardziej bezpieczną. Trzeba było ujednolicić dokumenty i wystąpić o nową decyzję środowiskową.
Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w przyszłym roku. Przebudowa al. Tysiąclecia Państwa Polskiego wpisuje się projekt "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej". To zadanie znalazło się tam obok skończonej już budowy przedłużenia ul. Sitarskiej oraz remontu ul. Jurowieckiej.
Mniejsze utrudnienia, większe wycinki
Pocieszające jest jednak to, że miasto zapowiada mniejsze utrudnienia, które nie spowodują zamknięcia tego odcinka al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Realizacja zacznie się bowiem od budowy dodatkowej nowej jezdni i dopiero po zrealizowaniu tej jezdni zostanie przerzucony na nią ruch.
Niestety jednak ten etap będzie wiązać się z rzezią drzew rosnących przy wspomnianej alei. Mowa tu o kilkudziesięciu drzewach stanowiących zdecydowaną większość zieleni na tym odcinku.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl