Dokładnie o godz. 10.20 pracownicy Zarządu Dróg Miejskich odebrali pozwolenie na użytkowanie al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, a o godz. 11.00 zostały zdjęte bariery, ruch został udrożniony i mieszkańcy mogą korzystać z przebudowanej drogi. Jest to szczególnie istotne dla osób jadących ze strony Augustowa i z Trasy Generalskiej do centrum, bo w tym kierunku w ogóle nie można było przejechać.
1400 m alei za eurokasę
- Dziś otwieramy, może nie za długą, bo 1400 m liczącą arterię - al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, ale jak ona jest ważna świadczy to, jak były duże utrudnienia, gdy była przebudowywana - mówił podczas otwarcia drogi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W ramach inwestycji powstały dwie jezdnie, każda po dwa pasy ruchu z buspasami (mogą z nich korzystać taksówki), a także została w pełni przebudowana infrastruktura: wodociągi, instalacje teletechniczne, kanalizacja sanitarna. Ustawiono nowe oświetlenie, oznakowanie i utworzono drogi rowerowe.
- Każda nowa inwestycja cieszy, bo poprawia jakość życia, komfort życia naszych mieszkańców - komentuje Tadeusz Truskolaski.
Jednocześnie przypomina, że nie byłaby ona możliwa, bez dofinansowania ze środków unijnych:
- Wszystkie większe inwestycje finansujemy w ramach programów Unii Europejskiej i tutaj również. Takich dużych inwestycji praktycznie nie planowaliśmy bez środków unijnych, bo miasta zwyczajnie nie byłoby na nie stać. Małe ulice osiedlowe - tylko te budujemy z własnych środków - mówi.
Są pasy dla busów
Al. Tysiąclecia powstała jako element kolejnego etapu bardzo dużego projektu "Poprawa jakości transportu publicznego", dlatego są na niej buspasy.
- I tak pewnie one by były, bo się do nich przyzwyczailiśmy, ale tak naprawdę pierwsze buspasy wymusiła na nas Unia Europejska, dlatego że generalnie w miastach Unia Europejska nie finansuje samej przebudowy ulic - tłumaczy prezydent Białegostoku.
Będą kontrole i stacja BiKerR
Dziś oficjalnie zakończone roboty to tak naprawdę nie koniec prac przy alei.
- Cały czas będziemy obserwować, jak tutaj będzie przebiegał ruch, czy wyjdą pewne poprawki w trakcie użytkowania - zapowiada odpowiedzialny za miejskie inwestycje zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński.
- Za rok będą też prowadzone badania porealizacyjne jeśli chodzi o poziom hałasu. Jeśli będą potrzebne dodatkowe ekrany akustyczne (teraz jest 385 m) wynikające z tych analiz, to tam będziemy je stawiać, by było wszystko zgodne z przepisami - mówi Tuchliński.
Przy okazji prezydent miasta zadeklarował, że wywiąże się z obietnicy budowy przy al. Tysiąclecia kolejnej stacji BiKeR.
W najbliższych dniach na al. Tysiąclecia wróci normalne kursowanie autobusów BKM.
Rodziła się w bólach
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego została otwarta z poślizgiem - prace miały zakończyć się jeszcze w 2021 r. Wcześniej inwestycja sprawiła bardzo dużo problemów na etapie przygotowań. Największym było zawieszenie przez wojewodę podlaskiego zgody na jej realizację z uwagi na rozbieżności w decyzji środowiskowej i projekcie, które miasto musiało zniwelować.
Cała inwestycja kosztowała ponad 32 mln zł. Prace prowadziła firma STRABAG. Pierwsza część alei - od trasy generalskiej do ul. Wileńskiej została przebudowana już w 2019 r.
ewelina.s@bialystokonline.pl