Akcja Zima. Województwo podlaskie jest przygotowane na niekorzystne warunki atmosferyczne

2015.11.10 00:00
Przedstawiciele służb, inspekcji i straży są przygotowani do szybkiego reagowania na zagrożenia okresu zimowego.
Akcja Zima. Województwo podlaskie jest przygotowane na niekorzystne warunki atmosferyczne
Fot: M. Gorbacz

Pomoc osobom potrzebującym

Synoptycy przypuszczają, że tegoroczna zima nie będzie sroga, nie przewidują też dużych opadów śniegu. Pogoda bywa jednak przewrotna, dlatego należy podjąć wszelkie kroki, by odpowiednio przyszykować się na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak ocenia wicewojewoda podlaski Wiesław Żyliński, jesteśmy dobrze przygotowani do tegorocznej Akcji Zima.

W tym czasie kluczowym jest zwrócenie uwagi na osoby potrzebujące i bezdomne, a tych w naszym województwie mamy około 800. W poprzednim sezonie zimowym, w wyniku wychłodzenia 4 osoby straciły życie.
- W tym roku mamy nadzieję, że dzięki kontynuowaniu akcji informacyjnej uda nam się ocalić czyjeś życie - podkreśla Żyliński. - Przygotowaliśmy plakaty, które rozpowszechnione zostaną w środkach masowego przekazu, w komunikacji miejskiej, w szczególności w dużych miastach, tj. w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Zostały na nich umieszczone numery telefonów, gdzie można dzwonić w przypadku zauważenia takich osób.

Odśnieżanie i kontrola

Do Akcji Zima został już w pełni przygotowany sprzęt do odśnieżania dróg.

Dodatkowo przez cały sezon inspektorzy będą zwracać uwagę na poziom pokrywy śnieżnej na dachach budynków i ewentualnie ją usuwać.

Również PGE Dystrybucja S.A. wspólnie z Lasami Państwowymi dokona przeglądu terenów leśnych pod kątem zwisających na przewody elektryczne konarów i gałęzi. Ma to zapobiec masowemu wyłączeniu prądu w naszym województwie.

Regularne monitorowanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które wymagają stałego dostępu prądu (jego brak powoduje zagrożenie życia), a takie zamieszkują też nasze województwo.

- W przypadku ewentualnych opadów śniegu czy oblodzenia na bieżąco będziemy informować służby odpowiedzialne za odśnieżanie, aby zintensyfikowały one prace na danym odcinku - deklaruje przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ruchu Drogowego.

Ochrona przygraniczna

Podlaski Odział Straży Granicznej zobowiązuje się patrolować w okresie zimowym gospodarstwa oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych. Szczególną uwagę skupią na osobach mieszkających samotnie.

- Udzielimy tej niezbędnej pomocy i w okresie fali mrozów lub obfitych opadów śniegu możemy pomóc z dowiezieniem podstawowej żywności czy przekazaniem informacji do Centrum Zarządzania Kryzysowego - wyjaśnia przedstawiciel Podlaski Odział Straży Granicznej.

Przestrzegają przed pożarami

Państwowa Straż Pożarna i jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego apelują o rozwagę podczas użytkowania urządzeń grzewczych. Zimą często wybuchają pożary w obiektach mieszkalnych.

- Przyczynami wystąpienia zagrożeń jeśli chodzi o pożary, jest głównie nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych, ich wady oraz nieostrożność - wymienia przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej. - Zalecamy m.in. okresowe przeglądy i ścisły nadzór nad pracą gazowych urządzeń grzewczych. Nie należy także stawiać ich w pobliżu materiałów palnych, np. mebli czy firan.

Należy również pamiętać, że w mieszkaniu można przechowywać maksymalnie dwie butle gazowe o ładunku nieprzekraczającym 15 kg.

Działania policyjne

Policja podejmuje w okresie zimowym szereg inicjatyw w celu zapobieżenia zagrożeniu życia lub zdrowia związanym z wychłodzeniem. Prowadzą działania interwencyjne oraz informacyjne.

- Każdy z policjantów pełniących służbę zewnętrzną jest wyposażony w listę na temat miejsc przebywania osób bezdomnych. Aktualizujemy ją przed każdym sezonem - informuje przedstawiciel Wydziału Prewencji Policji. - Na każdej służbie policjanci kilkukrotnie są zobowiązani, by takie miejsca odwiedzać, sprawdzać i ewentualnie podejmować interwencję oraz udzielać pomocy.

Również policjanci dzielnicowi posiadają wiedzę na temat miejsc zamieszkałych przez osoby starsze, nieporadne życiowo czy bezdomnych. Do ich zadań należy nadzorowanie, czy mają np. węgiel lub żywność i informowanie o miejscach, w których mogą znaleźć pomoc.

Od pewnego czasu w całym regionie organizowana jest Akcja Błysk. Przeczytaj: Radiowozy na sygnałach stają na najważniejszych skrzyżowaniach. To akcja "Błysk".

Dodatkowo z m.in. Strażą Graniczną, Służbą Ochrony Kolei czy uczelniami wyższymi Policja od 1 grudnia do 30 marca prowadzić będzie wspólne działania.
- Z funkcjonariuszami policji w Białymstoku, najczęściej dzielnicowymi, w czasie służby będą poruszali się też studenci, harcerze, alumni do miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne - wyjaśnia przedstawiciel Policji. - Przekonaliśmy się, że przykładowo osoby duchowne są w stanie w bardzo dobry sposób przekazać informacje o pomocy potrzebującym.

Placówki pomocowe

Wicewojewoda podlaski poinformował o liczbie placówek pomocowych w naszym województwie. I tak na dzień dzisiejszy mamy: 53 noclegownie, ogrzewalnie, jadłodajnie; 500 miejsc dla osób potrzebujących (w tym 222 w Białymstoku); 35 placówek, gdzie można dostać ciepły posiłek i suchy prowiant; 22 placówki wydające odzież i 18 posiadających łaźnie.

Dokładne informacje o wszystkich miejscach pomocowych są dostępne pod bezpłatnym numerem infolinii Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1093 osób online