W studenckie sieci wpadła m.in. sóweczka. To drugi ptak tego gatunku zaobrączkowany w ramach Akcji Karmnik i drugi zaobrączkowany przy białostockich karmnikach. Pokazuje to potężny potencjał lokalizacji, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie rezerwatu "Las Zwierzyniecki" oraz atrakcyjnego kompleksu leśnego, jakim jest Las Solnicki – informują studenci z Koła Naukowego Biologów.
Poza sóweczką, która bezapelacyjnie została królową pierwszego odłowu, studenci zaobrączkowali łącznie 162 ptaki z 10 gatunków. Skontrolowali też 10 ptaków posiadających obrączki założone w latach poprzednich. Rekordzistką była 6-letnia bogatka. Najliczniej odławianymi gatunkami były: bogatka (92), modraszka (41) oraz dzwoniec (21).
Poza tym w sieci wpadły także: sójka, czyż, czeczotka, rudzik, dwie sikory ubogie, a także para kowalików - dosłownie para, był to samiec z samicą, z czego jeden ptak posiadał już obrączkę założoną rok temu – przekazują studenci.
Akcja Karmnik jest organizowana od 2006 r. Białostoccy studenci angażują się w nią od samego początku. To nie tylko sposób na to, by pomóc ptakom przetrwać trudne zimowe miesiące, ale przede wszystkim cenne źródło danych o tych zwierzętach. Dzięki nim można określić liczebność zimujących ptaków, zbadać wpływ warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika.
Każdego roku Akcja Karmnik organizowana jest w ok. 20 miejscach w całym kraju - odłowy odbywają się wszędzie w tych samych terminach. W sezonie 2021/2022 studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku zaobrączkowali najwięcej ptaków w Polsce.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl