Aby dzieci i młodzież miały udany wypoczynek. Rusza akcja "Bezpieczne wakacje"

2022.06.22 15:13
Już w najbliższy piątek ponad 130 tys. uczniów z województwa podlaskiego rozpocznie wakacje. Jest to głównie czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy jednak, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane.
Aby dzieci i młodzież miały udany wypoczynek. Rusza akcja "Bezpieczne wakacje"
Fot: Malwina Witkowska

Jak co roku przed wakacjami wojewoda podlaski wraz z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo spotkali się na posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, gdzie jednym z tematów była kwestia zapewnienia bezpiecznego wypoczynku.

- Podejmowane są skoordynowane działania wielu instytucji, które mają na uwadze bezpieczeństwo naszej młodzieży. Pamiętajmy, że niezależnie od tych działań, ważna jest przede wszystkim rozwaga i opieka rodziców i samej młodzieży - podkreśla wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Każdy zorganizowany wypoczynek musi być zgłoszony

- Po dość trudnym roku związanym zarówno z epidemią, jak i wojną przy granicach Polski, bardzo się teraz cieszymy, że nasi uczniowie będą mogli wypoczywać - mówiła podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka.

Każdy zorganizowany wypoczynek powinien być zgłoszony do bazy dostępnej na stronach internetowych kuratorium oświaty oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przed wysłaniem dzieci na wakacje, rodzice powinni sprawdzić, czy znajduje się on w tej bazie. Jeśli tak, mamy gwarancję, że organizacja wypoczynku została skontrolowana przez odpowiednie instytucje.

- Do tej pory do naszego kuratorium zgłoszono 347 form wypoczynków zorganizowanych w naszym województwie. Podlega to weryfikacji, do tej pory zatwierdzono już 3/4 tych form wypoczynku - poinformowała kurator.

Z listy zgłoszonych form, aktualnie 160 stanowią półkolonie prowadzone w miejscu zamieszkania. Na liście nie ma żadnego zagranicznego wyjazdu.

Sanepid może zamknąć ośrodek

Prócz rodziców, z bazy wypoczynku korzystają także pracownicy sanepidu, którzy przeprowadzają kontrole w różnych ośrodkach.

- To są kontrole głównie w kontekście sanitarno-epidemicznym. Sprawdzany jest stan obiektu, otoczenia, stan sprzętu sportowego, rekreacyjnego, a także bezpieczeństwo żywienia - wymieniła p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.

Sanepid sprawdza także procedury, jakie powinny obowiązywać w danym obiekcie, m.in. dotyczące pojawienia się zakażeń SARS-CoV-2. Ponadto kontroluje kąpieliska (na terenie województwa podlaskiego jest ich 17). Bada jakość wody przed rozpoczęciem sezonu i trzykrotnie w jego trakcie.

Warto pamiętać, że powinniśmy zawsze pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, pod opieką ratownika. Jednak wypoczynek pod jego okiem nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i zapewnienia należytej opieki dzieciom. Pływanie po alkoholu, brawura, przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez opieki oraz skoki do wody "na główkę" są najczęstszymi przyczynami utonięć. Tylko w miniony weekend (18-19.06) w Podlaskiem utonęły 3 osoby.

Chrońmy się przed upałem

Innym zagrożeniem może być upał, gdy temperatura przekracza 30 st. C. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godz. 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe. Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dlatego należy odpowiednio nawadniać organizm – pić dużo niegazowanej wody i unikać przebywania na słońcu.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Warto pamiętać, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie!

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39