Wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu na dokończenie budowy białostockiego stadionu należało złożyć do minionego piątku, ale dopiero dziś, po ich wstępnym przejrzeniu, podano do publicznej wiadomości kto je wysłał.
Jak się okazuje, chętnych by zrealizować koncepcję architektoniczną na obiekt sportowy w Białymstoku autorstwa prof. Stefana Kuryłowicza nie brakuje. O kontrakt stara się aż 9 wykonawców - samodzielnych firm, jak i konsorcjów, wszystkie z siedzibami w Polsce: Max Bogl, Warbud, Umibep, Ids-Bud, Hydrobudowa, PORP, Polimex-Mostostal, Alpine Construction oraz... Eiffage Budownictwo Mitex, które zaczęło budowę.
- Jak osiem firm, firma ta złożyła wniosek, musimy tutaj postępować zgodnie z przepisami, skrupulatnie. Zgodnie z przepisami komisja przedstawi argumentację - komentuje Adam Popławski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który kieruje realizacją inwestycji. - Jesteśmy zobowiązani, by każdą ofertę traktować w taki sam sposób - dodaje.
Przetarg, który teraz jest prowadzony przebiega w formule dwuetapowej. Oznacza to, że do pierwszej jego części, mogły zgłosić się firmy spełniające określone kryteria. Aby w ogóle ich oferta była rozpatrywana, musiały udokumentować przychody w ciągu ostatnich trzech lat o wartości co najmniej 600 mln zł oraz dysponować nie mniej niż 350 zatrudnionymi pracownikami fizycznymi.
- Komisja sprawdza czy wszystkie podstawowe dokumenty są załączone o w ofercie i to jest podstawowy warunek. Jeśli nie, będzie prosić o uzupełnienie. Jeśli uzupełnienia nie będzie, oferta będzie podlegała odrzuceniu - mówi Adam Popławski.
Jak wyjaśnia szef MOSiR-u, oprócz wspomnianych wyżej, analizowane są też kryteria punktowe: doświadczenie w realizacji budynków o powierzchni powyżej 25 tys. m2 (jedno obowiązkowe i następne punktowane) i doświadczenie w konstrukcji dachów powyżej 5 tys. m2 (jedna minimalna, a kolejne punktowane).
Po podliczeniu punktów, do drugiego etapu postępowania, zostaną zaproszone firmy z największą ich ilością. Przed złożeniem konkretnej oferty cenowej, wszystkie będą miały możliwość obejrzenia placu budowy i dostaną dokumentację projektową. W tej części 5 wykonawców zaproponuje ceny, za jakie będą gotowe dokończyć budowę stadionu. Spośród nich zostanie wybrana ta, która zrobi to najtaniej.
Do połowy listopada będzie znana opinia komisji o wyborze piątki przedsiębiorców. Ostateczny wybór wykonawcy przewidziany jest na grudzień. Stadion ma być gotowy w listopadzie 2013.