Wykonane w Zakładzie Architektury Kultur Lokalnych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej projekty są szczególne. Uwzględniają bogactwo kulturowe i przyrodnicze Kanału Augustowskiego, w tym jego wielonarodowy charakter, a jednocześnie proponują nowoczesny wygląd i rozwiązania. Łączą zatem tradycję z nowoczesnością.
W Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej zaprezentowano osiem - z dwudziestu - pomysłów na stanice wodne i przystanie na Kanale Augustowskim. Choć wykonane są według różnych stylów architektonicznych, dotyczą jednego miejsca. To stanica wodna w Rudawce - Kurzyńcu, miejscu łączącym Polskę z Białorusią.
Projekty powstały na prośbę augustowskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Integracja", przy wsparciu Euroregionu "Niemen". Wystawie patronuje również Marszałek Województwa Podlaskiego.
Celem przedsięwzięcia jest opracowanie architektoniczne Szlaku Turystycznego Kanału Augustowskiego, z udziałem cennego głosu opinii publicznej. Wystawa prezentowana była już w Augustowie. U nas można ją oglądać do 29 sierpnia. Z Białegostoku wyruszy na Białoruś i Litwę.
anna.d@bialystokonline.pl