16 sierpnia to dla mieszkańców stolicy Podlasia szczególnie ważny dzień. Dokładnie 77 lat temu w białostockim getcie wybuchło powstanie. 16 sierpnia 1943 r. hitlerowscy okupanci zaczęli likwidować żydowską społeczność Białegostoku. Odpowiedzią był wybuch powstania w miejscowym getcie. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskiej. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódcy powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo. Niedługo później getto zostało zlikwidowane. Z ponad 60 tys. Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach przeżyło zaledwie kilkuset.
Wydarzenie pn. „Nieobecna Rodzina”
Białostoccy społecznicy oraz miejskie instytucje kultury 16 i 17 sierpnia zapraszają mieszkańców miasta na dwudniowe wydarzenie pn. „Nieobecna Rodzina”, które zostało zorganizowane z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim.
Organizatorzy wydarzenia „Nieobecna Rodzina” zapraszają mieszkańców Białegostoku do poznania ważnej polsko-żydowskiej historii miasta.
W programie znalazło się 10 wystaw, 10 spotkań z ciekawymi gośćmi z całej Polski, koncerty muzyki żydowskiej i performance. Pierwszy dzień będzie w dużej części poświęcony niedocenianym bohaterom Białegostoku: Józefowi i Juliannie Bartoszkom. Jak mówi dr Tomasz Wiśniewski, inicjator sierpniowych uroczystości – „Jest to małżeństwo, które 27 czerwca 1941 z narażeniem życia uratowało z płonącej białostockiej Wielkiej Synagogi kilkunastu, a może kilkudziesięciu Żydów”. 16 sierpnia będzie można posłuchać rozmowy z ich wnuczką, Martą Wołkowycką.
Wydarzenie odbędzie się w budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ul. Lipowej 41D. Przed II wojną światową mieściła się w tym budynku powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół prowadzonych przez organizację Tarbut, pozostającą pod wpływami ruchu syjonistycznego. W szkole prowadzono nauczanie w języku hebrajskim, propagowano też świecką kulturę hebrajską.
Wydarzenie rozpocznie się 16 sierpnia o godz. 16.00 (niedziela) i będzie kontynuowane 17 sierpnia od godz. 17.00 (poniedziałek). Szczegóły spotkania będą publikowane i uaktualniane na stronie Jewishbialystok.pl.
Organizatorami „Nieobecnej Rodziny” jest Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury.
Na wydarzenia wstęp jest wolny.
24@bialystokonline.pl