Podlaski finał akcji odbył się w podlaskiej siedzibie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Jest to Państwowy Instytut Badawczy, który współpracuje z ministerstwem cyfryzacji. Wiceminister tego resortu i podlaski poseł PiS, Adam Andruszkiewicz powiedział:
- Naszym celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych. Otrzymaliśmy w ostatnim czasie wiele próśb od szkół o doposażenie w laptopy. Dzisiaj prezentujemy jedną z form takiego wsparcia. Wsparcia, na które zapracowali sami młodzi ludzie, uczniowie. Pracownie Kompetencji Cyfrowych to wielki interaktywny ekran i skrzynka z laptopami do nauki. Jestem przekonany, że nasze gminy, nasze szkoły nie muszą mieć już żadnych kompleksów. Mamy bardzo zdolną młodzież, która w badaniach i statystykach plasuje się najczęściej ponad średnią krajową
W oficjalnym przekazaniu pierwszych zestawów dla szkół z terenu swoich gmin wzięli udział: Agnieszka Rutkowska, burmistrz Stawisk oraz Tomasz Rogowski, wójt gminy Filipów.
- Jest to wyjątkowy projekt, bo środki na jego realizację wywalczyli poprzez udział w konkursie sami uczniowie. W mojej gminie dzieci dumnie mówiły, że to ich zasługa - powiedziała burmistrz Stawisk. - Musimy dostosowywać się do aktualnych trendów, do obecnego świata, w którym dzisiejsi uczniowie podstawówek się wychowują. Jest on pełen nowinek techniczek, wszechobecnej cyfryzacji - dodała.
Jak sama jej nazwa wskazuje, mobilna pracownia komputerowa będzie przeznaczona nie tylko do zajęć informatycznych, ale poprzez swoją zdolność do łatwego przenoszenia, będzie można używać jej do zajęć z innych przedmiotów.
Wójt gminy Filipów podkreślał, że jego gmina jest nie tylko typowo wiejska, ale także typowo popegeerowska, dlatego dzięki rządowym funduszom tamtejsze szkoły mogły uzyskać nie tylko komputery w konkursie "Pracownie kompetencji cyfrowych", ale także otrzymać 90 laptopów z funduszu dla rodzin z terenu, gdzie przed laty istniały Państwowe Gospodarstwa Rolne.
24@bialystokonline.pl