500 plus także dla Ukraińców - ale nie wszystkich

2022.03.08 12:09
Niektórzy Ukraińcy mogą liczyć na świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus". Jakie wymagania trzeba spełnić?
500 plus także dla Ukraińców - ale nie wszystkich

Świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" przysługuje obywatelom Ukrainy, ale tylko tym, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Wówczas składając dokumenty należy dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy.

- Zanim wejdzie specjalna ustawa, przypominamy, że świadczenie wychowawcze 500 plus, ale też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przysługują obywatelom Ukrainy na dotychczasowych zasadach. Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli to dziecko zamieszkuje wspólnie z rodzicem oraz pozostaje na jego utrzymaniu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do wniosku i przyznanie świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus" obywatel Ukrainy musi dołączyć dokument, którzy potwierdzaj charakter pobytu w Polsce, np. kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", kartę stałego pobytu, ponadto musi też podać we wniosku nr PESEL dziecka. Jeśli dziecko nie ma numeru PESEL, wówczas konieczne jest dołączenie jego aktu urodzenia raz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.

Wniosek o świadczenie składany jest wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną wielu polskich banków.

- Jeśli rodzic legalnie przebywa w Polsce i ma dostęp do rynku pracy, a chciałby uzyskać pomoc w założeniu profilu PUE lub złożeniu elektronicznie wniosku o świadczenie zawsze może przyjść do pracowników ZUS, którzy służą pomocą. Wyjaśnią, powiedzą jakie dokumenty są niezbędne, a także pomogą w elektronicznym złożeniu wniosku – dodaje rzeczniczka.

Na stronie ZUS są informacje w języku ukraińskim

Warto przypomnieć, że na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. To duże ułatwienie dla przybywających do Polski Ukraińców. Na bieżąco są tam też publikowane informacje dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. W razie pytań pomoc można też zawsze udać się bezpośrednio do urzędu, gdzie urzędnicy wyjaśnią wszystkie niejasności.

- Obywatele Ukrainy – rodzice bądź opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1055 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39