Od stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski na nowo narodzone dzieci w programie "Rodzina 500 plus”. Dokumenty na kolejny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 r. można będzie składać od lutego przyszłego roku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko mają 3 miesiące na to, by złożyć wniosek o środki w ramach programu "500 plus”. W przypadku, gdy zrobią to w tym okresie - otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Przykładowo - rodzice, których potomek przyszedł na świat w grudniu a wniosek złożą w styczniu otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.
- W nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus. Takie osoby nie muszą informować ZUS-u, że aktualnie pobierają takie świadczenie oraz nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Taki wniosek mogą złożyć do ZUS już od 1 lutego 2022 r. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Z kolei w sytuacji, gdy rodzic składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na kolejny okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
- Dokumenty w ramach programu 500 plus od stycznia przyszłego roku będzie można złożyć drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. - Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.
Dzięki elektronicznej formie składania dokumentów, gdy pojawi się jakaś istotna informacja na ten temat, wnioskodawca otrzyma maila bądź wiadomość SMS w tej sprawie.
Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. O 500+ mogą wystąpić i mogą pobierać je: matka lub ojciec dziecka, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka, dyrektor domu pomocy społecznej.
Podobnie, jak w zeszłym roku z programu rodzinnego 500+ nie mogą skorzystać rodzice, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub ma ustalone prawo świadczenia wychowawczego na własne dziecko. O 500+ nie mogą również ubiegać się rodzice, którzy pobierają świadczenie tego typu za granicą.
W programie 500+ rodzic zastępczy bądź dyrektor placówki sprawującej pieczę zastępczą może dostawać na podopiecznych odpowiednio dodatek wychowawczy lub dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego (również wynoszące 500 zł). Szczegóły dotyczące przyznania tych pieniędzy są opisane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Osoba sprawująca nad nimi pieczę będzie składała wniosek do ZUS. Do 2022 r. starostowie mieli czas, by poinformować opiekunów zastępczych i dyrektorów o nowych dla nich zasadach ubiegania się o świadczenie wychowawcze.
justyna.f@bialystokonline.pl