Od lipca "500 plus" także na pierwsze dziecko
Od lipca program "Rodzina 500 plus" obejmuje wszystkie dzieci. Wcześniej pieniądze dostawał każdy drugi potomek, ewentualnie wypłacano świadczenie na pierwszego, gdy próg dochodowy był niski. Teraz pieniądze są wypłacane wszystkim dzieciom bez względu na zamożność rodziny. Aby usprawnić składanie wniosków, uproszczono też procedury, dzięki czemu zmniejszyła się czasochłonność ich rozpatrywania (w związku z odstąpieniem od konieczności weryfikowania wysokości dochodów w przypadku pierwszego dziecka). Do tego dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego jest przyznawany także dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wcześniej wnioski miały też około 9 stron, teraz – 2-3. W wersji online wnioski można składać za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od sierpnia dokumenty są także przyjmowane także w wersji papierowej. Obowiązuje nowa zasada – po śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie wychowawcze, będzie przejmował je drugi rodzic, bez konieczności ponownego ustalania prawa do świadczenia.
Zainteresowanie programem jest ogromne, już w pierwszym miesiącu całym kraju rodzice złożyli już ponad 2,67 mln wniosków. Samorządy mają, zgodnie z przepisami, 3 miesiące, by rozpatrzyć wniosek, jednak w większości przypadków następuje to znacznie szybciej. Od 1 do 31 lipca w stosunku do 58% złożonych wniosków została wydana w gminie informacja o przyznaniu świadczenia.
Ostatni dzień na złożenie wniosku, jeśli ma być wypłacone świadczenie z wyrównaniem
Każdy, kto złożył wniosek w programie "Rodzina 500 plus" do 30 września, dostanie wyrównanie od lipca (chyba że świadczenie już dostał).
"Warto pamiętać, że aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, tj. od 1 lipca 2019 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące" - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie złożył dokumentów, ma na to ostatni dzień, w innym przypadku pieniądze za poprzednie miesiące przepadną. Terminu 30 września muszą przestrzegać także rodzice jedynaków, dopiero przystępujący do programu.
Na stronie ministerstwa znajdziemy też wzór i podpowiedzi, jak prawidłowo wypełnić dokumenty. Należy zwracać uwagę, by zaznaczyć wszystkie wymagane pola. Istotne jest to, by prawidłowo wpisać swój adres zamieszkania (nawet jeśli jest inny niż zameldowania). Warto pamiętać o czytelnym wpisaniu adresu e-mail, na który przyjdzie decyzja o przyznanym świadczeniu.
justyna.f@bialystokonline.pl