Do 30 grudnia urząd marszałkowski będzie przyjmował wnioski o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Na wsparcie mogą liczyć projekty dotyczące budowy nowych lub zwiększenia mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii - biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej, przesyłowej oraz rozwoju infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw produkowanych z surowców odpadowych i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego.
O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko projekty zakładające sprzedaż energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych. Podlasianie mają stać się nie tylko jej wytwórcami i właścicielami, ale także na niej zarabiać. Ideą jest zwiększenie wykorzystania zielonej energii w regionie i uniezależnienie się od dostawców spoza kraju.
Energia odnawialna może być produkowana w małych, zdecentralizowanych wytwórniach prowadzonych przez osoby fizyczne czy podmioty prawne, utworzone np. przez mieszkańców czy samorządy.
W ramach nowego RPOWP na zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie oze województwo przeznaczyło ponad 760 mln zł. W poprzedniej perspektywie przyznano ponad 177 mln zł dotacji na projekty związane z energią odnawialną. Z tych środków skorzystali m.in. przedsiębiorcy i samorządy.
Przykłady wykorzystania oze to m.in. montaż kolektorów słonecznych na dachach domów mieszkańców i obiektach użyteczności publicznej w 34 gminach naszego województwa czy budowa biogazowni w Siemiatyczach i Michałowie.
ewelina.s@bialystokonline.pl