Białystok jest pierwszym miastem, w którym Moskwa będzie celebrowała swoje 40. urodziny.
Grupa powstała w 1983 r. w Łodzi z inicjatywy basisty Piotra "Rogoza" Rogozińskiego, gitarzysty Pawła "Gumy" Gumoli oraz perkusisty Tomasza Grona. Pod koniec roku zadebiutowali publicznie. Rok później nagrali swoje pierwsze demo, które wysłane do Jarocina pozwoliło im dostać się do grona tak zwanej "złotej ósemki" laureatów. Jakiś czas później, w łódzkim oddziale Polskiego Radia, zarejestrowali swoje cztery nagrania, które oficjalnie, ukazały się dopiero w 1998 r. – na składance "Porzucona generacja". W 1985 r. Moskwa zagrała na trzech dużych imprezach – poznańskiej Rock Arenie, Rock Famie w Świnoujściu oraz jarocińskim Festiwalu Muzyki Rockowej. Fragmenty występu na tym ostatnim trafiły potem do filmu dokumentalnego "Jarocin '85".
W 1986 r. doszło w zespole do zmian personalnych – Groń i Rogoziński odeszli, a na ich miejsce weszli – bębniarz Jarek "Wózek" Woźniak oraz basista Dariusz "Balon" Adryańczyk. W lecie znów wystąpili na festiwalu w Jarocinie, a jesienią pojawili się na warszawskiej imprezie Róbrege i nagrali swoje oficjalne demo "Nigdy!". Z końcem roku znów nastąpiły w grupie zmiany osobowe – na miejsce Wózka i Balona przyjęto basistę Dariusza "Maleo" Majelonka oraz perkusistę Tomasza "Gogo Szulca" Kożuchowskiego. Wraz z tymi roszadami nastąpiła także mała zmiana w brzmieniu grupy – z typowego punka zaczęto iść w kierunku bardziej melodyjnego rock and rolla. Kolejny rok przyniósł nowy utwór "Wiem", udział w festiwalach, a także kolejne przygotowania do debiutanckiej płyty.
W późniejszych latach Moskwa nie miała stałego składu – ciągle zjawiali się jacyś nowi muzycy, ale nie przeszkodziło to zespołowi intensywnie koncertować. W 1989 r. ukazał się ich długo oczekiwany pierwszy album studyjny zatytułowany po prostu "Moskwa".
Pod koniec 1990 r. Moskwa zagrała kilka koncertów i jak się okazało były to jej ostatnie występy. W połowie następnego roku bowiem, muzycy postanowili rozwiązać zespół i pójść każdy w swoją stronę.
W 2001 roku doszło do reaktywacji Moskwy. W nowym składzie znaleźli się – Paweł "Guma" Gumola (gitara), Tomasz "Mech" Wojciechowski (gitara), Krzysztof Grudziński (bas) oraz Jacek Cynkier (perkusja). Pod koniec roku zaczęli trasę koncertową, którą z powodzeniem kontynuowali w kolejnym roku, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. W drugiej połowie 2002 roku do sklepów trafiła reedycja ich pierwszej płyty "Moskwa", poszerzona o bonusy z sesji nagraniowych i utwory koncertowe. W tym samym czasie z formacji odszedł Cynkier, a jego miejsce zajął znany z Proletaryatu – Piotr Pniak. W 2003 roku zagrali wspólną trasę z Dezerterem, a także pojawili się na jednej scenie u boku Abaddonu i GBH.
Na początku 2005 r., z okazji 20-lecia zespołu, w warszawskiej Stodole, odbył się jubileuszowy koncert, podczas którego na scenie pojawili się między innymi – Maleo i Stopa. W lecie zagrali na Przystanku Woodstock, a rok później pojechali w trasę razem z Armią.
Koncert Moskwy odbędzie się w piątek (24.02), o godz. 20:00 w Sześcian Pubie.
Szczegóły i bilety.
Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl