Wiosna jak żywa
W ostatnich miesiącach w Ogrodzie Branickich znajdującym się przy Pałacu pojawiły się kolejne rzeźby przedstawiające alegorie żywiołów oraz znaków zodiaku. Łącznie pojawiło się ich 12. Teraz pora na kolejny etap, który ma polegać na wykonaniu 4 kamiennych rzeźb na postumentach, przedstawiających alegorie czterech pór roku: Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy.
Miasto właśnie ogłosiło konkurs rzeźbiarski na stworzenie pierwszej z nich – alegorii Wiosny, która ma stanąć przy jednej z czterech fontann znajdujących się w Ogrodzie Branickich.
- Celem konkursu jest wybranie najlepszej koncepcji projektowej w formie modelu rzeźby na kamiennym postumencie. Projektowana rzeźba z piaskowca powinna zostać wpisana w istniejący zespół 16 kamiennych puttów, stojących w parterach bukszpanowych Salonu Ogrodowego oraz stylistycznie korespondować z dekoracją rzeźbiarską rezydencji. Powinna też twórczo nawiązywać do stylu rzeźbiarza Jana Chryzostoma Redlera, który w sposób mistrzowski uchwycił anatomię dziecięcych postaci, ich żywość gestu i mimikę – informuje Kamila Bogacewicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Model rzeźby powinien przedstawiać żeńskie putto – postać małej, pełnej wdzięku dziewczynki w pozycji siedzącej lub półleżącej, będącej alegorią Wiosny. Tej postaci powinny towarzyszyć atrybuty Flory – mitologicznego bóstwa patronującego tej porze roku. Atrybutem Wiosny-Flory są wiosenne kwiaty. Postument ma mieć formę kamiennego kopca wystającego ponad lustro wody. Aby zwiększyć szum fontanny, kopiec, oprócz rzeźbionej w kamieniu kwitnącej roślinności, musi zawierać fragmenty rudy darniowej.
– Zachęcamy dyplomowanych rzeźbiarzy, artystów plastyków i konserwatorów dzieł sztuki do udziału w konkursie na projekt Wiosny – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mogą w nim wziąć udział także pracownie artystyczne i firmy zajmujące się projektowaniem obiektów małej architektury. Na zgłoszenia czekamy do końca maja.
Prace konkursowe należy złożyć w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 8 w pokoju nr 203.
Odnawiany od 10 lat
Ogród Branickich jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych ogrodów w Europie. W 2009 roku rozpoczęła się jego kompleksowa rewaloryzacja. Prace polegały m.in. na pełnej konserwacji zabytkowego zespołu 19 kamiennych rzeźb ogrodowych. Przez ostatnie 10 lat zrekonstruowano dekorację Altany pod Orłem, 8 herm i 8 kolumn zdobiących wejścia z salonu na teren boskietów oraz zespół 16 kamiennych puttów w parterach bukszpanowych.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl