Białostockie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego zostały rozłożone na dwa dni. 13 grudnia – w rocznicę rozpoczęcie tego tragicznego okresu – o godz. 11.00 pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki zostanie wystawiona warta honorowa. O godz. 18.00 natomiast odbędzie się msza św. w kościele św. Rocha, po której uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie odbędzie się przemarsz przez ulicę Lipową aż do tablicy upamiętniającej bohaterów "Solidarności", gdzie dojdzie do przemówień i odczytania apelu pamięci.
Następnego dnia, od godz. 8.30, uroczystości rozpoczną się w Areszcie Śledczym przy ul. Kopernika. Zaplanowano tam spotkania internowanych i represjonowanych podczas stanu wojennego, a także rodzin ofiar. O godz. 10.30 natomiast w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się spotkanie działaczy opozycji z czasu stanu wojennego z młodzieżą i gośćmi, a także krótkie przypomnienie historyczne oraz koncert, podczas którego wystąpią zespół Nervovohoży, Elżbieta i Marcin Nadolni oraz Tolek Jabłoński – bard "Solidarności".
Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił, że w Polsce - na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - zostanie wprowadzony stan wojenny. Poparł go Sejm PRL uchwałą z 25 stycznia 1982 r. W czwartek przypada 37. rocznica rozpoczęcia tego tragicznego okresu w historii Polski. Trwał on ponad rok i został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 r. Wiązał się z wieloma represjami wobec osób związanych z "Solidarnością". Internowano łącznie ponad 10 tys. osób, kilkadziesiąt straciło życie.
Białostockie obchody są zorganizowane przez Wojewodę Podlaskiego wraz z Klubem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz Radą Konsultacyjną ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, która działa przy Wojewodzie Podlaskim.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl