Program Czyste Powietrze został wprowadzony w 2018 r. i potrwa do 2030 r. Przeznaczono na niego 103 mld zł. Dzięki inwestycjom z tych pieniędzy - wymianie źródeł ciepła oraz zwiększeniu efektywności budynków mieszkalnych - ma poprawić się jakość powietrza i zmniejszyć emisja gazów cieplarnianych.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uważa, że dużo już zrobiono, jednak wciąż jeszcze wiele pracy przed samorządami:
- Polityka antysmogowa wymaga bardzo wielu działań. Zarówno w aglomeracjach miejskich, jak i małych w miejscowościach jest jeszcze dużo do zrobienia. Program Czyste Powietrze ma służyć temu, by wyeliminować instalacje, które wpływają niekorzystnie na zapylenie naszych miejscowości. Jest to kwestia ochrony zdrowia, bowiem te pyły mogą powodować nie tylko to, że powietrze będzie złe, ale i pogorszy się stan zdrowia naszych mieszkańców - mówi.
Zielone płuca Polski coraz mniej zielone?
Wciąż mówi się, że województwo podlaskie to zielone płuca Polski. Okazuje się jednak, że powietrze u nas wcale nie jest tak dobre, jak mogłoby się wydawać:
- Podczas prac parlamentarnych wielokrotnie mieliśmy okazję słyszeć o działaniach podejmowanych przez polski rząd, które miały służyć ochronie czystego powietrza. Wydawałoby się, że województwo podlaskie, jako region słynący z tego, że ma dużą ilość lasów, powinien tu przodować. Jak wynika z danych przedstawionych przez pracowników inspektoratów ochrony środowiska, w miastach tych większych i tych mniejszych jest jednak dosyć duży problem, zwłaszcza w okresie grzewczym – wyjaśnia poseł Dariusz Piontkowski. - Warto dbać o czyste powietrze i wymieniać źródła ciepła oraz korzystać m.in. z tych środków, które są w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Dzisiaj zapoznaliśmy się ze stanem powietrza na terenie naszego województwa. Wbrew obiegowym opiniom, że żyjemy na terenie zielonych płuc Polski, jest szereg wykroczeń. Dlatego wszelkie działania, które służą zmniejszeniu emisji i poprawie stanu powietrza są jak najbardziej cenne i potrzebne. Rozmawialiśmy z przedstawicielami wojewódzkiego funduszu - jak poprawić komunikację, by jeszcze więcej samorządów zaangażowało się we wspólne działania, bo tylko one dadzą stosowny efekt - dodaje Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna.
W planach są pewne modyfikacje programu
Dzięki programowi Czyste Powietrze obecnie mieszkańcy prawie wszystkich gmin mogą korzystać z dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację, które wynoszą nawet kilkadziesiąt tys. zł. W planach jest także wprowadzenie kliku istotnych zmian w programie, by mogło z niego skorzystać jeszcze więcej osób.
- Program realizujemy, ale i wprowadzamy pewne modyfikacje. Słuchamy mieszkańców, przedstawicieli funduszu. Chcemy ten program również rozszerzyć. W tej chwili jest on wprowadzany jedynie dla mieszkańców posiadających domki jednorodzinne, a chcemy, by był skierowany także do wspólnot mieszkaniowych, szczególnie do mieszkańców miejscowości popegeerowskich - tłumaczy poseł Kazimierz Gwiazdowski.
Osoby zainteresowane korzystaniem z dofinansowań mogą zgłaszać się do swoich gmin pytając o taką możliwość i poznając szczegóły takiego wsparcia dla danego samorządu.
justyna.f@bialystokonline.pl