Organizują je dwie studentki - Ula Walesiuk i Kinga Łapińska. Kto może zostać dawcą? Każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepu.
Jak duże są szanse, że faktycznie zostaniesz dawcą? Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaję dawcą. Na zostanie dawcą wcześniej niż w przeciągu 10 lat, wyższe szanse mają osoby młode. 1% z nich zostaje faktycznym dawcą w ciągu pierwszego roku od rejestracji. W ciągu 18 lat działalności DKMS w Niemczech faktycznymi dawcami zostało 15 500 osób na 1 800 000 zarejestrowanych.
Akcja poszukiwania dawcy szpiku dla Grzegorza i innych osób, prowadzona przez Fundację DKMS, odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej przy ul. Grunwaldzkiej 11/15 w Białymstoku w godz. 11-17. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni wziąć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.