Aktualnie obowiązujące normy obejmują szereg wytycznych, jakie powinna spełniać woda w kranie, aby mogła być odpowiednia do picia, przygotowywania żywności lub innych celów użytkowych w gospodarstwach domowych i obiektach użyteczności publicznej.
Zdrowa i czysta
Woda, w szczególności przeznaczona do spożycia przez ludzi, powinna być „zdrowa i czysta”. Musi być wolna od mikroorganizmów i pasożytów oraz wszelkich substancji, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego.
Do uzyskania wody o dobrej jakości niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. W ramach naboru organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego gminy liczące do 15 tys. mieszkańców będą mogły się ubiegać o dofinansowanie projektów na inwestycje w zakresie pozyskiwania i uzdatniania wody przeznaczonej do picia. Dotacje będzie można uzyskać także na instalacje służące do magazynowania wody i jej dystrybucji.
W obecnych czasach ważne jest oszczędne i mądre gospodarowanie tym bezcennym surowcem. Dlatego w ramach naboru będzie można otrzymać wsparcie na nowoczesne technologie i sprzęt, pozwalające na oszczędzanie wody w gospodarce komunalnej, czy to poprzez zmniejszenie jej zużycia, czy też odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie. Będzie można także dofinansować inteligentne systemy monitorowania i zarządzania siecią wodociągową. Wsparcie będzie przeznaczone również na niewielkie projekty, dotyczące budowy instalacji umożliwiających spożywanie wody prosto z kranu czy coraz bardziej popularnego systemu pozwalającego na używanie wody szarej w toaletach.
Wspólnie zadbajmy o czystą wodę dla siebie i przyszłych pokoleń!
Kto i na co może złożyć wniosek
Nabór wniosków pod nazwą „Podniesienie jakości wody i jej efektywne wykorzystanie” organizowany jest w ramach Działania 2.9 Gospodarka wodna i ściekowa z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.
Wniosek o dofinansowanie mogą złożyć podmioty takie jak: jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
UWAGA: Projekty muszą być skierowane do gmin o liczbie ludności do 15 tys. mieszkańców.
Wsparcie mogą otrzymać projekty nastawione na poprawę jakości wody i jej efektywne wykorzystanie, w tym między innymi na:
- budowę infrastruktury niezbędnej do ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody do spożycia,
- przebudowę/remont infrastruktury niezbędnej do ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody do spożycia (poparte danymi na temat awaryjności i strat wody w systemach),
- technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia wody w gospodarce komunalnej i zwiększające zasoby wód podziemnych,
- budowę instalacji służącej odzyskowi oraz ponownemu wykorzystaniu wody,
- inwestycje w dualne instalacje kanalizacyjne umożliwiające użycie wody szarej w toaletach,
- instalacje umożliwiające spożycie wody prosto z kranu (m.in. filtry, poidełka),
- inteligentne systemy monitowania i zarządzania siecią wodociągową.
Nabór wniosków potrwa od 21 października do 10 grudnia 2024 roku. A jego budżet to 25 mln zł.
Szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne od 21 października 2024 roku na stronie funduszeUEpodlaskie.pl w zakładce „Nabory wniosków”.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]