Kolejki są, ale nie wszędzie. Informacje o nich dotyczące największych białostockich publicznych placówek medycznych można znaleźć w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, dostępnym na stronie internetowej podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Okazuje się, że w Białymstoku najdłużej czeka się na leczenie na oddziałach otorynolaryngologicznych. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w kolejce znajduje się 916 pacjentów, a najbliższy wolny termin to wrzesień 2018 r. Natomiast w klinice otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego z badań chce skorzystać 1881 osób, zaś ci, którzy myślą o zapisach, muszą poczekać do kwietnia 2021 r.
Wielu pacjentów czeka również na badanie w poradni alergologicznej dla dzieci w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa. Na liście znajduje się 498 małych pacjentów. Średni czas oczekiwania na wizytę w tym przypadku wynosi 49 dni.
Bardzo dużo osób potrzebuje również opieki, którą mogą zapewnić oddziały okulistyczne. Na wolny termin na oddziale chorób oczu w szpitalu wojewódzkim czekać trzeba 30 dni. Natomiast klinika okulistyki USK prowadzi zapisy na styczeń 2018 r. Jednak jak się okazuje największe oblężenie przeżywa klinika okulistyki dziecięcej z ośrodkiem leczenia zeza UDSK. Tu w kolejce jest 375 osób, a średni czas oczekiwania na leczenie wynosi 112 dni.
Kolejki są również w poradniach rehabilitacji. W Szpitalu Miejskim im. PCK czeka 338 osób, w szpitalu SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 331, w wojewódzkim 115 osób.
Na brak pacjentów nie mogą również narzekać oddziały gastroenterologiczne. W tym przypadku, np. w szpitalu wojewódzkim na badanie czeka 119 osób, w USK 45 osób, natomiast w szpitalu miejskim 311 osób. W USK pierwszy wolny termin na wykonanie zabiegów to 30 stycznia 2017 r.
Ponadto sporo osób chciałoby skorzystać z usług poradni gastroenterologicznych. I tak np. w białostockim szpitalu MSWiA są to 203 osoby, w wojewódzkim 228 osób, a w USK 269 osób. Najwięcej zapisów ma jednak poradnia gastrologiczna dla dzieci UDSK. Tu na liście znalazło się 436 osób, a średni czas oczekiwania wynosi 131 dni.
Natomiast kolejek nie ma np. na oddziale chirurgicznym dla dzieci, oddziale chorób zakaźnych czy oddziale dermatologicznym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Niewielu oczekujących ma np. oddział geriatryczny szpitala MSWiA czy oddział ginekologi onkologicznej Białostockiego Centrum Onkologii.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że informator, mimo tego, że jest na bieżąco aktualizowany, to jednak nie zawiera informacji o wielu oddziałach czy poradniach, szczególnie dziecięcych.
dorota.marianska@bialystokonline.pl