MŚP otrzymają wsparcie
Na mocy umowy podpisanej przez ministerstwo rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego 200 mln zł trafi na rynek. Pieniądze mają być finansową pomocą dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Zostaną one przekazane w ramach pożyczek udzielanych na preferencyjnych warunkach i umożliwią firmom nowe inwestycje. Środki, które będą udostępnione przedsiębiorcom, pochodzą z funduszy europejskich poprzedniej perspektywy.
- Wspieranie działań na rzecz rozwoju tzw. przemysłu wolnego czasu (turystyka, sport, branża kulturalna, medyczna), wykorzystującego wewnętrzny potencjał gospodarczy, to jedno z założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreśla wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. – Rozwój oferty usług turystycznych, edukacyjnych czy zdrowotnych to ogromna szansa na rozwój przedsiębiorczości szczególnie na obszarach wiejskich makroregionu – dodaje.
Na co można przeznaczyć środki?
Firmy mają szansę otrzymać dodatkowy kapitał m.in. na budowę i remont obiektów uzdrowiskowych, w których prowadzona jest/będzie działalność leczniczo-wypoczynkowa (przedsiębiorstwa muszą znajdować się na terenach gmin uzdrowiskowych), produkcję i sprzedaż ekologicznej żywności, tworzenie i rozwój parków tematycznych przyczyniających się do wzrostu ruchu turystycznego, powstanie i rozwój produktów regionalnych, tradycyjnych, przywracanie tradycyjnych zawodów związanych z rękodziełem i rzemiosłem oraz budowę i rozbudowę obiektów noclegowych.
- Zależy nam na wywołaniu trwałej zmiany w strukturze gospodarki i zatrudnienia Polski Wschodniej, co wymaga kontynuowania dedykowanego wsparcia, w tym wykorzystywania różnych form finansowania – mówi Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. - Rozwój turystyki przyczynia się do wzrostu dynamiki wzrostu gospodarczego tego regionu, a proponowane produkty finansowe będą skierowane właśnie do MŚP prowadzących działalność w obszarze turystyki – dodaje.
Warto wiedzieć, że w przypadku wsparcia obiektów preferowane będą te, które posiadają lub ubiegają się o status "Miejsca Przyjaznego Rowerzystom" w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Resort rozwoju nie wyklucza, że w późniejszym etapie będzie możliwe również udzielanie wsparcia w formie innych instrumentów finansowych, np. poręczeń i wejść kapitałowych, o ile zapotrzebowanie na tego typu inwestycje będzie zgłaszane przez przedsiębiorców.
Przetarg na wybór pośredników finansowych, którzy będą udzielać firmom wsparcia, odbędzie się pod koniec pierwszego kwartału 2017 r.
Pieniądze, o których mowa, będą pochodziły z Programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka".
dorota.marianska@bialystokonline.pl