Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, w Polsce lepiej znana jako NATO (North Atlantic Treaty Organization – ang.), to układ wojskowy powstały w 1949 roku. Jego pierwotnym celem była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego państw satelickich, które z kolei były połączone w tzw. Układzie Warszawskim. Po rozpadzie ZSRR NATO pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
Wiadomo, że Polska, pozostająca do 1989 roku pod wpływami Związku Radzieckiego, do NATO nie mogła wstąpić. Jednak starania o to rozpoczęły się zaraz po rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 roku. To musiało jednak potrwać. Dopiero 17 września 1993 roku z Polski wyjeżdża bowiem ostatni transport żołnierzy rosyjskich, którzy stacjonowali tu przez poprzednie 50 lat.
Na początku następnego roku Polska razem z Czechami i Węgrami dołącza do programu "Partnerstwo dla Pokoju" który ma być przedsionkiem wejścia do NATO. Jeszcze w tym samym roku w Polsce, pod Poznaniem, dochodzi do pierwszych ćwiczeń z udziałem sił NATO.
Jednak w 1997 roku, po tym jak Rosja przestała zgłaszać obiekcje co do rozszerzenia NATO na wschód, Polska zostaje zaproszona do rozmów ws. akcesji do Paktu. Po rozmowach dotyczących zasad dołączenia, w grudniu tego samego roku, szefowie resortów spraw zagranicznych poszczególnych członków organizacji podpisują protokoły akcesyjne dotyczące Polski, Czech i Węgier.
Polski parlament ustawę o ratyfikacji przyjmuje dopiero w lutym 1999 roku, ale już 12 marca 1999 roku, w mieście Independence (w Stanach Zjednoczonych), ówczesny minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek przekazuje na ręce sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego.
Aktualnie NATO liczy 29 członków. Po nas do organizacji przystąpiło jeszcze kolejnych 10 państw. Byliśmy pierwszym krajem, obok Czech i Węgier, z dawnego bloku Związku Radzieckiego, któremu udało się dołączyć do sojuszu.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl