2 filmy i goście. Pokazy w kinie Forum [WIDEO]

2019.09.07 16:07
Przed nami pokaz filmów w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odbędzie się w niedzielę (8.09) w ramach Podlaskiej Akademii Kultury.
2 filmy i goście. Pokazy w kinie Forum [WIDEO]
Fot: pixabay.com

W programie są dwa tytuły: "Liczył się tylko honor" i "Krew na bruku. Grodno 1939".

"Liczył się tylko honor"

Przed II wojną światową Grodno pełniło funkcję ośrodka kulturalnego, oświatowego i wojskowego promieniującego na całe województwo białostockie. 17 września 1939 roku jednostki Armii Czerwonej przekroczyły granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Do ogromu represji sowieckich, zastosowanych wobec obrońców miasta w 1939 roku i latach następnych przyczyniła się bohaterska postawa jego mieszkańców. Obrona Grodna trwała do 22 września. Po zaprzestaniu oporu Sowieci wkroczyli do miasta. Żołnierze polscy płacili już wówczas bardzo wysoką cenę za udział w jego obronie. Film prezentuje sytuację mieszkańców ziem okupowanych przez ZSRR, skalę i różnorodność form represji sowieckich jakie zostały zastosowane wobec obrońców Grodna, zarówno zaraz po opanowaniu miasta przez jednostki Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku, jak i później. Do dziś nie zostały wyjaśnione indywidualne losy wielu żołnierzy i cywilów biorących udział w obronie Grodna. W filmie występują świadkowie tamtych wydarzeń, historycy oraz znawcy problematyki wojskowej z okresu kampanii wrześniowej.

"Krew na bruku. Grodno 1939"

Film, zrealizowany przez warszawską Fundację Joachima Lelewela we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi i firmą producencką LunarSix, opowiada o bohaterskiej obronie polskiego Grodna przed agresją wojsk sowieckich we wrześniu 1939 roku.

Data 17 września 1939 roku zawsze będzie naznaczona barbarzyńskim aktem sowieckiej napaści na Polskę. Związek Sowiecki realizując zbrodniczy plan hitlerowskiego paktu Ribentrop - Mołotow zajął wschodnie województwa II Rzeczypospolitej. Walka o Grodno była jednym z najbardziej bohaterskich epizodów obrony polskości tych ziem, a marsz pancernych jednostek armii sowieckiej został na 3 dni zatrzymany przez ludność cywilną - mieszkańców Grodna oraz improwizowane i nieliczne siły wojska polskiego.

Już 20 września Grodno zostało zaatakowane przez pułkowe jednostki armii sowieckiej. Przywódcami obrony stali się wiceprezydent miasta Roman Sawicki i szef Komendy Uzupełnień mjr Benedykt Serafin. Wzmocniono obronę miasta poprzez wykopanie rowów i wybudowanie zapór przeciwczołgowych oraz przeszkolono ochotników i służby pomocnicze, w tym harcerzy. Nieliczni obrońcy przez trzy dni w nierównej walce stawili opór wojskom pancernym, niszcząc w walce wręcz butelkami z benzyną 19 czołgów. Dopiero przybycie kolejnych sowieckich jednostek pancernych oraz otoczenie miasta przełamało polskie linie obrony.

W odwecie za obronę miasta sowieci wymordowali w Grodnie przynajmniej kilkaset osób.
Film, dokumentując historię wydarzeń tamtych dni, jest pierwszym fabularyzowanym materiałem oddający cześć Polakom z Grodna, którzy podjęli heroiczną walkę z sowieckim najeźdźcą o godność swojej Ojczyzny. W czasach PRL temat obrony Grodna był podobnie jak i Katyń, tematem zakazanym.



W planach jest też spotkanie z Eugeniuszem Szpakowskim, dyrektorem TVP3 Białystok i Andrzejem Pisalnikiem, redaktorem naczelnym Znadniemna.pl. Początek o godz. 15.00.

Zobacz też: Liczył się tylko honor oraz Krew na bruku. Grodno 1939

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1709 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39