Prawdopodobnie jeszcze jesienią ruszy budowa ul. Ordynackiej na osiedlu Dojlidy Górne. W tej chwili tylko wlot tej ulicy, od strony ruchliwej ul. Zabłudowskiej ma nawierzchnię asfaltową, a na dalszym odcinku jest nawierzchnia gruntowa, bez chodników. Ulica stanowi dojazd do domów jednorodzinnych, ale też kilku zakładów usługowych.
Ul. Ordynacka zostanie przebudowana na ponad 700-metrowym odcinku: od skrzyżowania z ul. Zabłudowską do skrzyżowania z ul. Albatrosa. Powstaną tam nowe nawierzchnie jezdni, chodników i zjazdów oraz wyniesione skrzyżowanie z ul. Sterową. Od razu wykona się kanalizację deszczową z przykanalikami, wpusty deszczowe, oświetlenie drogowe oraz linię energetyczną.
Nowa droga, w stosunku do obecnie istniejącej "gruntówki" zostanie poszerzona. Niestety ucierpi na tym zieleń - część ulicy biegnie wzdłuż lasu. Planuje się wyciąć aż 292 drzewa, m.in. dęby, brzozy, sosny. Niektóre to okazy 50-70-letnie. W to miejsce planuje się "aż" wykonanie zieleńców. Powstaną na skarpach nasypów oraz niezagospodarowanej części pasa drogowego.
W tej chwili białostocki magistrat szuka wykonawcy robót. Oferty w przetargu należy składać do 23 września. W ciągu 30 dni ma być zawarta umowa. Od tego czasu wybrana w przetargu firma będzie miała 8 miesięcy na prace.
Jest już też zielone światło na budowę innej uliczki w tej okolicy. Prezydent miasta wydał pozwolenie na budowę prostopadłej do ul. Ordynackiej ul. Sterowej. To będzie "ślepa" uliczka, na końcu z placem do zawracania. Budowa ul. Sterowej jest zapisana w budżecie miasta na ten rok. Nie ogłoszono jeszcze jednak przetargu na jej wykonanie.
Natomiast wykonawcy szuka się już dla ul. Ogrodniczki na osiedlu Wysoki Stoczek. Chodzi o niespełna 200-metrowy odcinek od ul. Długiej do ul. Studziennej. W tej chwili na odcinku od skrzyżowania z ul. Długą do posesji nr 15 ulica ma nawierzchnię gruntową, bez krawężników, a na odcinku od posesji nr 15 do skrzyżowania z ul. Studzienną ulicę pokrywa asfalt. Zakres zamówienia obejmuje budowę jezdni z kostki betonowej, zjazdów, chodników, opasek oraz budowę i przebudowę infrastruktury technicznej: kanalizacji deszczowej wraz z wpustami i przykanalikami, sieci telekomunikacyjnej i sieci gazowej.
W czasie robót pod topór pójdzie 11 drzew. Potem, w niezagospodarowanej części pasa drogowego będą wykonane zieleńce.
Oferty w przetargu na budowę ul. Ogrodniczki należy składać do 29 września. W ciągu 30 dni ma być zawarta umowa z wykonawcą. Prace ma on zakończyć w przeciągu pół roku.
W obu właśnie ogłoszonych przetargach przy wyborze wykonawcy pod uwagę brana będzie nie tylko cena ofertowa, ale też okres gwarancji (minimum 5-letni) i doświadczenie.
ewelina.s@bialystokonline.pl